Portugalijoje baigėsi net vienuolika dienų trukęs vienas iš stambiausių ir seniausių folkloro renginių – 39-asis tarptautinis folkloro festivalis „Dancas do Mundo“, kuriame Lietuvos tradicinę kultūrą puikiai pristatė ir daugiausiai Portugalijos žiūrovų aplodismentų pelnė Šiaulių universiteto liaudiškos muzikos ansamblis „Saulė“.

Lietuvos atstovai kartu su folkloro atlikėjais iš Kanados, Čilės, Kolumbijos, Meksikos, Rusijos, Ispanijos, Portugalijos surengė per dešimt koncertų Porto apskrities miestuose, taip pat Bragoje, Alkanenoje, Mondime del Basto ir kituose miestuose. Šio tarptautinio folkloro festivalyje dalyvavusių atlikėjų pasirodymus, kaip ir kasmet, stebėjo tūkstančiai žiūrovų.

Finaliniame „Dancas do Mundo“ koncerte Argoncilėje scenoje žiūrovai išvydo specialią visų šalių atlikėjų parengtą programą, kuri buvo sutikta žiūrovų ovacijomis. „Saulės“ ansamblis iš Lietuvos išsiskyrė savo aukšta muzikine kultūra ir subtiliai parengtu repertuaru.  

„Portugalijoje koncertavome pirmą kartą, todėl buvo labai įdomu pamatyti, kaip lietuviškus šokius, dainas ir muziką priims žiūrovai. Festivaliui specialiai parengėme programą, kurioje stengėmės parodyti kuo didesnę mūsų tradicinės muzikinės kultūros įvairovę – nuo tradicinių dainų ir šokių iki aranžuotų kūrinių ir choreografinių kompozicijų.

Džiaugiamės, kad portugalai labai šiltai priėmė mūsų programą ir rodė didelę pagarbą mūsų delegacijai“, – po finalinio koncerto sakė liaudiškos muzikos ansamblio „Saulė“ meno vadovas Darius Daknys.

Tarptautinės liaudies meno organizacijos CIOFF ir Portugalijos jaunimo organizacijos „Casa de Gaia“ organizuotame festivalyje Portugalijoje, dalyviai ne tik koncertavo, bet ir dalyvavo įspūdinguose paraduose miestų ir miestelių gatvėse, folkloro vakaronėse, kur mokė kitų šalių atstovus savo šokių, tradicinių žaidimų.

„Portugalija yra šalis, sauganti ir puoselėjanti savo tradicinę kultūrą. Tuo galėjome įsitikinti kiekviename mieste ar mažame miestelyje, kur vyko festivalio koncertai. Net ir didžiuliame Bragos mieste, kuris dažnai vadinamas baroko architektūros sostine, į abu festivalio vakarus pagrindinėje miesto aikštėje ne maža dalis šeimų atėjo, vilkėdami tautiniais kostiumais. Viename miestelyje kartu su savo tėveliais scenoje šoko vos dvejus su puse metukų turintis vaikas. Tenka tik žavėtis portugalais, kurie niekada nesidrovi užtraukti savo tradicinių liaudiškų dainų, kurios mums, lietuviams, atrodo labai melodingos ir artimos“, – savo įspūdžius po kelionės papasakojo „Saulės“ ansamblio vokalinės grupės vadovas Eugenijus Andrulis.

„Tokiuose tarptautiniuose renginiuose Lietuvą pristatome ne pirmą kartą, tačiau Portugalijoje iki šiol dar nebuvome koncertavę. Įspūdžiai patys geriausi, nes visur buvome labai šiltai ir svetingai sutikti. Vertinga tai, kad buvo galimybė susipažinti ir su ansambliais iš Čilės, Kanados, Meksikos, Kolumbijos, Ispanijos, su kuriais užmezgėme draugiškus ryšius. Galbūt kai kuriuos iš šių šalių atlikėjų pamatysime ir mūsų rengiamame tarptautiniame folkloro konkurse-festivalyje „Saulės žiedas“, kuris kas dvejus metus vyksta Šiauliuose. Festivalio Portugalijoje organizatoriai domėjosi, kaip tokie festivaliai rengiami Lietuvoje, dalijosi savo partimi“, – po festivalio kalbėjo „Saulės“ ansamblio vadybininkas ir festivalio „Saulės žiedas“ direktorius Zenonas Ripinskis.

Tarptautinio folkloro festivalio „Dancas do Mundo“ organizatoriai po itin sėkmingo „Saulės“ ansamblio pasirodymo pareiškė, kad norėtų ir kituose festivaliuose Portugalijoje būtų pristatoma Lietuvos tradicinė kultūra, kuri Portugalijos publikai yra labai įdomi.

Į viršų