facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Išnagrinėta didelio atgarsio sulaukusi Šiaulių policijos pareigūnų baudžiamoji byla. Panevėžio apygardos teismas paskelbė, kad keturiolika iš aštuoniolikos bylos kaltinamųjų pripažįsta kaltais dėl įvairių jiems inkriminuotų nusikalstamų veikų: nusikalstamo susivienijimo, piktnaudžiavimo, neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis, kyšininkavimo, vagystės, dokumentų klastojimo, pranešimo apie nebūtą nusikaltimą ir kitų nusikalstamų veikų.

Keturi buvę pareigūnai – išteisinti
Septyniems buvusiems policijos pareigūnams teismas skyrė laisvės atėmimo bausmes: R. Z. – 14 metų ir 6 mėnesius, T. R. – 15 metų, R. P. – 16 metų, R. I. – 7 metų, G. A. – 13 metų ir 6 mėnesius, G. M. – 11 metų, G. V. – 11 metų. Penkis iš šių pareigūnų – R. Z., T. R., R. P., R. I. ir G. A. teismas pripažino veikus kaip nusikalstamo susivienijimo narius.
Kitiems trims buvusiems pareigūnams skirtos baudos – R. D. – 250 MGL dydžio bauda (9 415 Eur), A. L. – galutinė 246 MGL dydžio bauda (9 264,36 Eur), A. B. – galutinė 146 MGL dydžio bauda (5 498,36 Eur).

Šioje byloje be pareigūnų buvo kaltinami ir dar keturi asmenys. Teismas pripažino juos kaltais ir skyrė bausmes: P. O. – 8 metų laisvės atėmimo bausmę, kurią subendrinus su Kauno apygardos teismo skirta bausme, paskirta galutinė laisvės atėmimo bausmė 10 metų 6 mėnesiams, K. P. – 3 metų laisvės atėmimo bausmę, kurią subendrinus su Šiaulių apygardos teismo skirta bausme, skirta galutinė 11 metų laisvės atėmimo bausmė. R. R. skirta 5 metų laisvės atėmimo bausmė ir 100 MGL dydžio, t. y. 3 766 Eur bauda. R. P. – 200 MGL (7 532 Eur) dydžio bauda. Taip pat teismas iš aštuonių kaltinamųjų nusprendė konfiskuoti turto už daugiau kaip 200 tūkst. eurų.

Tačiau teismas šioje byloje išteisino keturis buvusius pareigūnus – V. M., R. G. ir A. J. neįrodžius, kad jie dalyvavo padarant  nusikalstamas veikas, o  G. G. – nesant šio kaltinamojo veikoje nusikaltimo sudėties.

Tyrimą pavyko baigti per gana trumpą laiką
Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2012 metais, kai Generalinė prokuratūra ir Lietuvos kriminalinės policijos biuras gavo informacijos apie galimai neteisėtus Šiaulių apskrities VPK ONTB pareigūnų veiksmus, susijusius su narkotinių medžiagų platinimu. Kriminalinės žvalgybos tyrimo metu surinktiems duomenims patvirtinus gautą informaciją, buvo sudaryta ikiteisminio tyrimo grupė iš Policijos departamento Imuniteto valdybos ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių pareigūnų.

Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis, 2011 metais penki Šiaulių apskrities VPK ONTB pareigūnai dėl savanaudiškų paskatų susibūrė į nusikalstamą susivienijimą, veikusį iki 2013 metų vasaros. Gerai išmanydami kriminalinės žvalgybos, ikiteisminio tyrimo taktiką ir metodus, jie piktnaudžiaudami tarnyba rinko informaciją, pasisavino neteisėtai laikomas akcizais apmokestinamas prekes – cigaretes ir jas realizavo, reikalavo ir priėmė įvairaus dydžio kyšius už tai, kad teisės pažeidimai būtų nuslėpti.

2012 m. pavasarį Šiaulių ir Kauno apskrities VPK pradėtuose ikiteisminiuose tyrimuose dėl kokaino, rasto Kaune, Šiauliuose ir kitose Lietuvos vietovėse esančiose parduotuvėse, kaltinamieji pasisavino 4 paketus kokaino, kuriuose buvo ne mažiau kaip 2,4 kilogramo narkotikų, ir jo dalį realizavo.

 Atlikdami kratas bei kitus procesinius veiksmus Šiaulių apskrities VPK ONTB atliekamuose ikiteisminiuose tyrimuose, kaltinamieji įtariami grobę daiktus ir pinigus, kartu su kitais trimis Šiaulių apskrities VPK ONTB pareigūnais grobę ir realizavę dešimtis dėžių nelegalių cigarečių, klastoję baudžiamųjų bylų dokumentus, pasisavinę ir realizavę dalį narkotinių medžiagų, likusią dalį paslepiant. Vėliau dalis paslėptų narkotinių medžiagų buvo rasta ir paimta iš nelegalios apyvartos. Nusikaltimus vykdę policijos pareigūnai už keliolikos tūkstančių litų kyšį kaltinami paleidę sulaikytą įtariamąjį.

Nusikalstamo susivienijimo veikla išsiplėtė ir tarptautiniu mastu, kai tie patys Šiaulių apskrities VPK pareigūnai, veikdami Lietuvoje ir Nyderlandų Karalystėje, už palankius sprendimus baudžiamojoje byloje reikalavo ir priėmė didesnį nei 250 MGL vertės kyšį. Duomenis apie šios nusikalstamos veikos padarymą Lietuvos pareigūnams pavyko surinkti bendradarbiaujant su Eurojustu.

Šis sudėtingas ikiteisminis tyrimas apėmė daugiau kaip 100 ikiteisminių tyrimų, pranešimai apie įtarimus įteikti daugiau kaip 40 asmenų. Dėl kruopštaus Policijos departamento Imuniteto valdybos ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų darbo bei itin glaudaus ir sėkmingo bendradarbiavimo su Generalinės prokuratūros pareigūnais tyrimas baigtas per gana trumpą laiką.

Į viršų