facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Vakar Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose teismo nuosprendžio sulaukė Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6 rinktinės karys, 26 m., Joniškio rajono gyventojas I. B., kuris dalyvavo Vokietijoje vykusiose tarptautinėse pratybose „Sąjungininkų dvasia VIII“ (angl. „Allied Spirit“). Jų metu dėl neatsargumo kaltinamasis I. B. įvykdė sunkų sveikatos sutrikdymą nukentėjusiajam T. B.

Šiaulių apylinkės teismas nuo baudžiamosios atsakomybės atleido kaltinamąjį I. B., nes jis ir nukentėjusysis T. B. bei jo įstatyminė atstovė susitaikė. Baudžiamoji byla buvo nutraukta.

Kaltinamojo kaltė buvo visiškai įrodyta
Teismas nustatė, kad kaltinamasis, būdamas Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6 rinktinės kariu, dalyvavo Vokietijoje vykusiose tarptautinėse pratybose „Sąjungininkų dvasia VIII“. Nelaimė įvyko 2018 m. sausio 21 d. anksti ryte Vokietijoje, Hohenfelso karinėje bazėje, kambaryje, kur gyveno savanoriai. Neblaivus kaltinamasis I. B. atliko imtynių ir kitus veiksmus su kitu savanoriu, taip pat neblaiviu nukentėjusiuoju. Vyrai galynėjosi gyvenamojoje, mažo ploto patalpoje su kietomis grindimis. I. B. kėlė nukentėjusįjį ir ant jo virto. Dėl galvos smegenų sumušimo su ryškia liekamąja neurologine simptomatika ir kraujo išsiliejimu virš ir po galvos smegenų kietuoju dangalu su galvos smegenų suspaudimu buvo padarytas sunkus sveikatos sutrikdymas.

Kaltinamojo kaltė visiškai įrodyta ir jo veiksmai teisingai kvalifikuoti. Teismas konstatavo, kad I. B. veikė nusikalstamai nerūpestingai. Kaltinamojo atsakomybę lengvinančios aplinkybės – prisipažino ir nuoširdžiai gailisi bei nusikalstamai veikai įtakos turėjo rizikingas nukentėjusiojo elgesys. Atsakomybę sunkinanti aplinkybė, kad I. B. buvo apsvaigęs nuo alkoholio ir tai turėjo įtakos nusikalstamos veikos padarymui. Kaltinamasis yra neteistas. Byla išnagrinėta taikant sutrumpintą įrodymų tyrimą.

Teismas I. B. uždraudė 3 m. nuo nuosprendžio įsiteisėjimo tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose ir profesinėje karo tarnyboje. I. B. sutiko nukentėjusiajam atlyginti 25 000 eurų neturtinės žalos: 2000 eurų jau sumokėjo, likusią dalį – 23 000 eurų įsipareigojo sumokėti per 36 mėnesius, mokant kas mėnesį lygiomis dalimis – po 638,88 euro.

„Padaryta gėda ne tik Lietuvos kariuomenei, bet ir Lietuvos valstybei“
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėjas Arūnas Bartkus teigė, jog Teismas priėmė nuosprendį atleisti I. B. nuo baudžiamosios atsakomybės, nes jis anksčiau buvo neteistas, susitaikė su nukentėjusiuoju ir įsipareigojo atlyginti gana didelę neturtinę žalą nukentėjusiajam bei jo įstatyminei atstovei.

„Ši byla buvo maža didelės mozaikos dalis. Iš tiesų tai buvo nelaimingas dviejų draugų jėgų išbandymas, kuris baigėsi tokiomis liūdnomis pasekmėmis. Tai, kas vyko išvykus į pratybas, iš tikrųjų šokiruoja. Pagal visas aplinkybes Lietuvos kariuomenės profesionalūs atstovai turėjo vadovauti ne tik pratyboms, bet ir prižiūrėti karius, tačiau ne tik patys, bet ir patiems kariams leido girtuokliauti visos kelionės bei pratybų metu. Ne tik nesaikingai buvo vartojamas alkoholis, bet ir nedalyvavo karinėse pratybose užsienyje. Mano nuomone, buvo padaryta gėda ne tik Lietuvos kariuomenei, bet ir Lietuvos valstybei tarptautiniu mastu. Prokurorė svarstė dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo, tačiau nusprendė, kad nėra pakankami duomenų, jog nebuvo nukentėjusysis paliktas gyvybei pavojingoje situacijoje, todėl ikiteisminio tyrimo jo atžvilgiu nepradėjo“, – teigė teisėjas A. Bartkus.

Į Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų posėdžių salę atvykęs kaltinamasis I. B., paklaustas apie dėl neatsargumo įvykusią nelaimę, teigė, jog džiaugiasi, kad jau viskas baigėsi ir pavyko susitarti.

„Tikiuosi, kad kuo greičiau man pavyks atlyginti padarytą žalą. Labai gailiuosi, kad taip viskas įvyko. Niekas negalvojome, kad taip viskas baigsis, nes tai tebuvo tik draugiškos imtynės. Kariai taip daro, nes mėgsta parungtyniauti. Tiesiog įvyko, kaip įvyko. Nebuvo jokio noro sužaloti kitą žmogų“, – apie tai kas įvyko pasakojo kaltinamasis I. B.

Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių apylinkės teismą.

Į viršų