facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Vakar Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose buvo tęsiama nagrinėti transporto vadybininkui 35-erių metų Simonui Zagurskui iškelta baudžiamoji byla. Šmeižikiškais pranešimais pagarsėjęs kaltinamasis internete platino informaciją ne tik apie konkrečius asmenis, bet ir prieš Lietuvos valstybę, teigdamas, jog 1991 metų sausio 13-ąją į savus šaudė savi. Toje pačioje byloje nukentėjusiuoju pripažintas ir žinomas sporto žurnalistas Vidas Mačiulis, apie kurį internete buvo pateikta tikrovės neatitinkanti informacija. Vakar antrajame teismo posėdyje dalyvavo ir du liudininkai, kurie pasisakė kaltinamojo nenaudai.

Žinomas sporto žurnalistas reikalavo viešo teismo posėdžio
Beveik du dešimtmečius Didžiojoje Britanijoje praleidęs ir transporto vadybininku dirbęs S. Zagurskas viešojoje erdvėje dažniausiai reiškėsi prisidengęs Simono Kroydono slapyvardžiu. Vyriškis savo paskyroje socialiniame tinkle užsipuolė net Lietuvos valstybę – pažėrė kaltinimų, kad buvo klastojami faktai dėl 1991 m. sausio 13-osios įvykių. Dėl to buvo kreiptasi į prokuratūrą, kuri atliko ikiteisminį tyrimą dėl viešo pritarimo tarptautiniams nusikaltimams, SSRS ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams Lietuvos Respublikai ar jos gyventojams, jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo.

Į tą pačią bylą buvo sujungtas dar vienas ikiteisminis tyrimas, kuriame atsidūrė žinomas televizijos žurnalistas V. Mačiulis. S. Zagurskas garbaus amžiaus žurnalistą apkaltino bendradarbiavus su KGB, seksualiai priekabiavus prie Lietuvos krepšinio legendinių krepšininkų, su jais girtuokliavus ir kita. Į šią skandalingą ir neįtikinamą istoriją buvo įpinti tokie garsūs krepšininkai kaip Modestas Paulauskas, Arvydas Sabonis, Šarūnas Marčiulionis, Valdemaras Chomičius, Artūras Karnišovas. Pirmajame teismo posėdyje buvo suabejota, ar nereikėtų bylą nagrinėti uždaruose posėdžiuose, bet įvairiais iškrypimais viešai apkaltintas V. Mačiulis paprašė viešumo.

„Tikiuosi objektyvaus teismo sprendimo“
Žinomas sporto žurnalistas V. Mačiulis teigė, jog viską, ką rašė S. Zagurskas nuo pirmos iki paskutinės eilutės, yra tik jo paties išsigalvojimai.

„2017 m. vasarą, po sunkios stuburo operacijos, sulaukiau skambučio. Sužinojau, jog internete esu šmeižiamas S. Kroydono. Iš pradžių į tai labai nekreipiau dėmesio, galvojau, gal tas žmogus serga ir dėl to rašo tokius dalykus. Tačiau kai mūsų projektai negavo jokio finansavimo, sunerimau ir nusprendžiau viską išsiaiškinti, kas toks yra S. Kroydonas. Šis asmuo mane apkaltino esant KGB agentu, tačiau jei toks būčiau buvęs, būčiau tylėjęs ir nesikreipęs į teismą. Keista, jog tokius dalykus apie mane rašantis žmogus pasikeitė ir pavardę. Taip padarė turbūt iš baimės, jog niekas jo neidentifikuotų. Visi S. Zagursko apie mane parašyti žodžiai neatitinka realybės, kiekviename sakinyje randu faktinių klaidų. Esu apkaltintas, jog esu pedofilas, homoseksualus, kastratas, alkoholikas, neva rinkau krepšininkų apatinius, pažastų plaukus. Niekada nevartojau alkoholio, neturėjau lytinių santykių su vyrais, nesergu lytiškai plintančiomis ligomis, turiu tradicinę šeimą.  Taip jis nori mane apžmeižti, paniekinti, padaryti nusikaltėliu ir iškrypėliškos orientacijos žmogų. Neleisiu, jog mane šmeižtų, lįstų į asmeninį gyvenimą. Pats buvau etikos komisijos narys, bet tokio mėšlo nebuvau matęs. Tikiuosi objektyvaus teismo sprendimo. Manau, jog realiu laisvės atėmimu bus įvertinta šio piliečio veikla“, – teismo posėdyje sakė V. Mačiulis.

Antrajame teismo posėdyje S. Zagurskas laikėsi savo nuomonės, piktdžiugiškai šypsojosi, kai V. Mačiulis skaitė apie save parašytą tikrovės neatitinkančią informaciją. Tiek nukentėjusiajam, tiek liudytojams uždavinėjo kompromituojančius klausimus, kartais nesusijusius ir su teisme nagrinėjama baudžiamąja byla.

Pranešti apie pažeidimus – mano pilietinė teisė
Į teismą buvo iškviesti du liudininkai – Mantas Peciukevičius ir Laurynas Ragelskis.

Liudytojas M. Peciukevičius teigė, jog pamatė S. Kroydono rašytą straipsnį apie 1991 m. sausio 13 d. įvykius socialinio tinklo „Facebook“ grupėje „Jorkšyro elfai“.

„Ši grupė kovoja su nelegaliu, nusikalstamu, smurtiniu ir prieš valstybingumą nukreiptu propagandiniu turiniu teisėtomis priemonėmis. Kai perskaičiau šį straipsnį, policijoje parašiau pareiškimą. Taip padariau todėl, jog straipsnis buvo visiška nesąmonė, joje buvo klaidinanti informacija, niekinė nuomonė, tikra fantazija. Parašyti pareiškimą buvo mano pilietinė teisė. Nesidomėjau straipsnio autoriu, kaip žmogaus jo nepažįstu. Po straipsniu buvo komentarai, kuriuose buvo rašoma, jog S. Kroydonas ir S. Zagurskas gali būti tas pats asmuo. Mano tikslas buvo pranešti policijai apie šį straipsnį“, – teigė pirmasis liudytojas M. Peciukevičius.

Antrasis liudytojas L. Ragelskis pasisakė apie LDienoje.lt publikuotą S. Kroydono straipsnį „Vidas Mačiulis yra buvęs KGB etatinis agentas toks pat kaip ir nusenęs Čekuolis“. Liudytojas teigė, jog domeną LDiena.lt jis valdo pagal panaudos sutartį. Šio domeno tikslas yra nukreipti interneto naršyklės užklausą į serverį, kuris nurodytas domeno konfigūracijoje.

„Domeną administruoja Kauno technologijos universitetas. Pats ne visada domiuosi, ką tinklalapyje  mato vartotojai. Dažniausiai yra išsaugomi dviejų savaičių duomenys. Kiekvienas asmuo gali skelbti LDiena.lt savo tekstus. Esu iš V. Mačiulio gavęs laišką, jog panaikinčiau šį straipsnį. S. Zagursko nesu matęs, šiandien jį pamačiau pirmą kartą“, – komentavo antrasis liudytojas L. Ragelskis.

2018 08 30 15

Nukentėjusysis žinomas sporto žurnalistas V. Mačiulis  teigė, jog tikisi, kad realiu laisvės atėmimu bus įvertinta šio piliečio veikla.
Artūro STAPONKAUS nuotr.

Į viršų