Seimas priėmė Teisingumo ministerijos parengtas Baudžiamojo proceso (BPK) ir kitų įstatymų pataisas, perkeliančias į nacionalinę teisę Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos nuostatas dėl teisės turėti advokatą vykstant baudžiamajam procesui.  

„Šiandien galiojantys įstatymai išsamiai reglamentuoja įtariamųjų ir kaltinamųjų bendravimo su advokatais tvarką bei užtikrina šių asmenų teises. Tačiau norėdami išvengti kai kurių teisinių dviprasmybių, turėjome patikslinti Baudžiamojo proceso kodekso nuostatas“, – sako teisingumo ministrė Milda Vainiutė.

Šiuo metu įstatymuose numatyta, kad įtariamojo ar kaltinamojo teisė turėti gynėją turi būti užtikrinama nuo sulaikymo momento arba pirmosios apklausos. Priimtose pataisose patikslinta, kad teisė į gynybą užtikrinama nedelsiant nuo sulaikymo arba pirmosios apklausos momento. Be to, įstatymu įtvirtinama, kad sulaikytam įtariamajam dar iki pirmosios apklausos turi būti užtikrinama galimybė susitikti su gynėju be pašalinių.

Priimtose pataisose suteikta daugiau teisių asmenims, kuriuos pagal Europos arešto orderį prašoma išduoti kitai valstybei. Pavyzdžiui, Lietuvos pilietis, kurį prašo išduoti Vokietija, galės prašyti, kad iki jo perdavimo iš Lietuvos Respublikos į Vokietiją toje šalyje jam būtų paskirtas gynėjas.

Šios įstatymų pataisos įsigalios nuo 2018 m. sausio 1 d.

Parengta pagal Teisingumo ministeriją

Į viršų