facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Dailaus dizaino, kvapi elektroninė cigaretė vis dar kelia daugybę klausimų dėl žalos žmogaus sveikatai. Su ja išsigelbėjimo ieško užkietėję rūkaliai, lengvai įsigyjamą produktą išbando ir jaunimas. Rūkant šią cigaretę nelieka jokio nemalonaus kvapo, negeltonuoja pirštai ir dantys, o reklama šaukia, kad elektroninė cigaretė padeda mesti rūkyti.

Dina RAKAUSKIENĖ
Internete diskusijų už ir prieš šį produktą – kiek tik nori. Kol internautai diskutuoja, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Lietuvos biuro vadovė Ingrida Zurlytė akcentuoja, kad elektroninių cigarečių rinka turi būti kuo skubiau reglamentuota, o šiuos produktus būtina kontroliuoti, kaip ir tabako gaminius.

Poveikis moksliniais tyrimais dar neištirtas
Dar vasaros pabaigoje PSO buvo paskelbusi, jog elektroninės cigaretės „greičiausiai yra mažiau kenksmingos“ nei įprastos, tačiau nėra tyrimų, įrodančių, kad šių cigarečių vartojimas padeda atprasti nuo tabako. Nėra ir konkrečių tyrimų apie šių cigarečių žalą, tad akivaizdu, jog vartoti šį produktą griežtai draudžiama vaikams ir nėščioms moterims.
„Kokią žalą neša, kaip paveikia žmogų, kitas ligas – tokios informacijos tikrai neturime. Tad kaip prevencininkai tiesiog lygiai taip galime prašyti nerūkyti nei paprastų, nei elektroninių cigarečių. Žinome, kad vienų poveikis vienareikšmiškai yra žalingas, o kitų – elektroninių - nėra žinomas: nei kaip rūkomos medžiagos veikia apskritai, nei kaip gali paveikti sveikatą per ilgą laiką. Iš tikrųjų tai visiškai naujas dalykas, o pasaulio komersantai nori jį parduoti kuo greičiau ir kuo didesniais kiekiais. Kol elektronines cigaretės gaminamos bei reklamuojamos, moksliniai tyrimai eina iš paskos. Blogiausia, kad vaikai irgi lengvai užkimba – juk šios cigaretės prieinamos ir nepilnamečiams“, - sako Šiaulių visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Loreta Ručinskaitė.
Tad kol reklama pulsuoja elektroninių cigarečių vartojimo privalumais, verčiau pasaugoti save, kol mokslas pateiks tikrus faktus.

Išbandžiusiųjų atsiliepimai – ne patys geriausi
Šiaulietė Asta nuo 15 metų rūko paprastas cigaretes ir jos rūkymo stažas – 22 metai. Jos nuomone, iš bet kokio rūkymo nėra ir niekuomet nebus jokios naudos, o kiekviena nėščioji ar nepilnametis atrodo pasibjaurėtinai įsikandęs cigaretę – kad ir elektroninę.
Astos teigimu, elektroninės turi vieną privalumą - ją galima rūkyti baruose, kavinėse ar lėktuve. O tai irgi nieko gero, nes aplinkiniams yra blogas pavyzdys.
„Tačiau manau, kad e-cigaretės kažkiek padeda sumažinti nikotino dozes, atsisakyti ar bent jau sumažinti rūkymo apimtis. Tik štai keista, kad jeigu dauguma tyrimų rodo, jog tabako gaminiai kenkia sveikatai ir žudo žmones, tai kodėl jų sveikatos organizacijos išvis neuždraudžia. Juk jie sukelia tą pačią priklausomybę, kaip ir alkoholis ar narkotikai“, - stebisi Asta.
Audrius – nuo pat paauglystės užkietėjęs rūkalius, kuriam išbandžius e-cigaretes teko nusivilti. „Rūkiau - su e-cigaretėmis gyvenau mėnesį. Bet buvo labai daug „žaidimo“ - vien paruošiant cigaretę atsiranda daug darbo: pildant skysčiai liejasi, tepliojasi, reikia krauti akumuliatorių. Tad grįžau prie paprastų“, - teigia Audrius.
Tik štai paaiškėja vienas įdomus dalykas – jeigu šią cigaretę galima rūkyti bet kur ir bet kada, ar tai neskatina dažniau mėgautis maloniu dūmeliu? Audriaus teigimu, jausmas buvo lygiai toks pat, kaip ir surūkius paprastą cigaretę.
„Rūkydavau net dažniau, kadangi ją galima sutraukti kur tik nori. Jeigu ši cigaretė turėtų daugiau privalumų, tai daug kas ir rūkytų, bet dauguma išbandę ją meta lauk. Vis dėlto jei neturėčiau pinigų paprastoms cigaretėms, tuomet rūkyčiau šias, nes jos kainuoja daug pigiau“, - sako Audrius.
Artūras, rūkantis 37 metus, elektroninę cigaretę gavęs gimtadienio proga iš sūnaus, rūkė daugiau nei mėnesį, tačiau grįžo prie įprastų.
„Nebandžiau kitų elektroninės cigaretės pavyzdžių ir nežinau, kiek skiriasi vieni variantai nuo kitų. Mano variantas nebuvo pats pigiausias“, - sako Artūras ir paaiškina, kodėl grįžo prie įprasto rūkymo. „Gal netiko pati kokybė. Į elektroninės cigaretės vidų pilamas specialus skystis, bet trūksta paties sandarumo, rūkant jaučiasi pašaliniai skysčio skoniai. Gal nusipirkus dar kokybiškesnę toks rūkymas būtų visai nieko. Nepatiko ir plastmasinis kandiklis: cigaretė juk minkšta, o čia toks kietas daiktas, negali įsikąsti. Be to, ji didesnė už paprastą cigaretę. Bet aš nesakau, kad nebandysiu dar kartą“, - sako Artūras.
Jo teigimu, gal būtų visai kitaip, jeigu prieš 37 metus būtų pradėjęs rūkyti būtent elektronines cigaretes, nes dabar daug lemia pripratimas prie įprastos cigaretės.
„Nežinau, ar elektroninė cigaretė gali padėti mesti rūkyti – vis tiek tai yra rūkymas. Platintojai reklamuoja, kad ši mažiau kenkia sveikatai, bet daug ką reklamuoja, tad nesu įsitikinęs 100 proc. kad ji sveikatai kenkia mažiau“, - svarsto Artūras.

Į viršų