Vasaros olimpinės žaidynės suteikė daugiau progų pažinti tolimąją Japoniją. Susidomėjimo sulaukė ne tik sporto pasirodymai, bet ir varžybų užkulisiai, šalies kasdienybė, kultūra, nacionalinė virtuvė. Maisto gamybos ekspertai tikina, kad persikelti į Tokijo restoraną lengvai galima ir būnant namuose, Lietuvoje.

Etninės užsienio šalių virtuvės maisto produktų paklausa itin išaugo karantino metu, tačiau ir toliau nepraranda populiarumo. Pavyzdžiui, šįmet terijakio padažo pardavimai yra pusantro karto didesni nei pernai. Šis padažas Japonijos virtuvėje yra labai populiarus, neretai gaminamas namuose ar restoranuose iš kelių tradicinių ingredientų.  

Maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė pažymi, kad Japonijos virtuvė yra turtinga grilio patiekalų receptų. „Ant žarijų ar specialių krosnelių japonai sugeba iškepti kone viską – nuo krevečių iki grybų. Tad iš jų verta pasisemti išradingumo ir naujų idėjų. Ypač kol grilio sezonas Lietuvoje tęsiasi ir leidžia mėgautis maistu atvirame ore, gamtoje“, – sako B. Baratinskaitė, prekybos tinklo „Maxima“ Maisto gamybos departamento vadovė.

Ji siūlo išbandyti penkis paprastus receptus, kurie nukels į Japonijos megapolius, kur restoranuose šeimininkauja geriausi japonų šefai. Vienu iš jų galite pasijausti ir jūs.

Lašiša su terijakio padažu
Reikės: juostelėmis supjaustytos lašišos su oda, svogūno laiškų, 2 šaukštų kepintų sezamo sėklų, terijakio padažo. 

„Terijakio padažą japonai paprastai gamina iš sojos padažo, sakės arba mirino, taip pat cukraus ir imbiero. Tačiau daug paprasčiau tiesiog įsigyti jau pagaminto kokybiško terijakio padažo buteliuką „Maximoje“, – pataria B. Baratinskaitė. 

Įdėkite lašišą į didelį užspaudžiamą maišelį ir įpilkite tarijakio padažo. Išspauskite iš maišelio kuo daugiau oro, užspauskite ir padėkite į šaldytuvą mažiausiai 4 valandoms, o geriausia – per naktį. Prieš kepdami lašišą išimkite iš maišelio ir palaikykite lėkštėje, kad žuvis pasiektų kambario temperatūrą. Tuomet dėkite lašišą ant grotelių ir kepkite, apversdami kas 5 minutes ir nuolat patepdami padažu. Žuvis iškeps gan greitai, per 15–20 minučių. Patiekalą papuoškite pjaustytais svogūno laiškais ir sezamo sėklomis.

Vištienos ir laiškinių svogūnų iešmeliai
Reikės: 4 vištienos šlaunelių be odos ir kaulų, 3 laiškinių svogūnų, 4 šaukštų mirino (saldaus ryžių vyno), 4 šaukštų sojos padažo, 1 šaukšto cukraus, 6 šaukštų sakės arba sultinio, žiupsnelio sezamo sėklų.

Miriną, sojos padažą, cukrų ir sakę supilkite į mažą puodą ir pakaitinkite, kad užvirtų. Tada sumažinkite kaitrą ir pavirkite dar 10–12 minučių, kol padažas sutirštės, bet ne karamelizuosis. Nuimkite padažą nuo karštos viryklės, supilkite į dubenį ir leiskite atvėsti.

8 medinius iešmelius pamirkykite vandenyje 20 minučių. Supjaustykite vištieną ir laiškinius svogūnus maždaug 5 cm dydžio gabalėliais. Suverkite vištienos kubelius ant iešmelio, į tarpus verdami laiškinius svogūnus. Prieš dedami vištieną ant grilio, aptepkite iešmelius padažu.

Kepkite iešmelius 15 minučių, nuolat apversdami. Užtepkite ant iešmelių padažą maždaug 2–3 kartus viso kepimo metu. Papuoškite sezamo sėklomis ir pjaustytais svogūnų laiškais.

Pikantiški kepti pomidorai
Reikės: 4 didelių pomidorų, supjaustytų riekelėmis, ¼ stiklinės alyvuogių aliejaus, 5 susmulkintų skiltelių česnako, 3 šaukštų sojos padažo, pusės citrinos sulčių, žiupsnelio čili pipirų, šaukštelio druskos, poros saujų šviežių stambiai supjaustytų petražolių arba kalendros lapų su stiebeliais.

Sumaišykite aliejų su sojos padažu, citrinos sultimis, čili pipirais, česnaku ir druska. Į dubenį su padažu sudėkite pomidorų riekeles, jas apverskite, kad abi pusės pasidengtų padažu. Leiskite pomidorams pasimarinuoti apie 15 minučių kambario temperatūroje.

Pasilikite šiek tiek marinato. Uždėkite pomidorus ant grotelių ir kepkite, kol daržovių riekelės lengvai suminkštės. Apverskite pomidorus ir užpilkite marinato, kepkite dar 5–8 minutes, kol pomidorai švelniai apskrus. Iškeptus pomidorus pabarstykite žalumynais.

Folijoje kepti grybai
Reikės: maždaug 150 gramų grybų (voveraičių), 3 šaukštų sojos padažo, 1 šaukšto miso pastos, 2 šaukštų citrinos sulčių, pusės riekelėmis supjaustyto svogūno, 1,5 šaukšto sviesto, trupučio imbiero ir druskos.

Grybus nuvalykite ir apvirkite vandenyje. Sumaišykite sojos padažą, miso pastą, citrinos sultis ir imbierą. Į folijos lakštą dėkite supjaustytą svogūną, sviestą, grybus. Užpilkite mišiniu. Gerai užlankstykite foliją, kad skystis neišbėgtų. Foliją dėkite ant grotelių arba tiesiai ant žarijų ir kepkite apie 30 minučių.

Jautienos nugarinės kepsnys
Reikės: 1,5 kg jautienos nugarinės su kaulu, 120 g sojos padažo, 100 g raudonos miso pastos, 3 šaukštų alyvuogių aliejaus, 3 šaukštų sezamo aliejaus, 1 šaukštelio maltų pipirų, 8 susmulkintų skiltelių česnako, gabalėlio imbiero šaknies (nuluptos ir sutarkuotos).

Pasigaminkite marinatą – dubenyje sumaišykite sojų padažą, miso pastą, aliejų, pipirus, česnaką ir imbierą. Supilkite tris ketvirtadalius marinato ant kepsnių, apvyniokite juos maistine plėvele ir palaikykite 10 minučių kambario temperatūroje, tada išvyniokite ir nusausinkite.  Išsaugokite likusį marinatą.

Gerai įkaitinkite kepsninę, kepkite neapversdami, kol paruduos (apie 1 min.). Sumažinkite kaitrą ir perkelkite kepsnius ant vėsesnės grotelių vietos ir leiskite kepti maždaug 4 minutes, kol į paviršių ims tekėti išsiskyrusios sultys. Apverskite kepsnius ir padarykite tą patį su kita puse.

Tada grąžinkite mėsą ant karščiausios kepsninės vietos ir ištepkite likusiu marinatu. Toliau kepkite kas kelias minutes vartydami ir patepdami marinatu, kol mėsa pradės trauktis nuo kaulo (apie 10–12 min.). Jeigu turite mėsos termometrą, mėsos vidaus temperatūra turėtų būti 50 laipsnių. „Iškepusius kepsnius palaikykite lėkštėje 5 minutes, kad sultys tolygiai pasiskirstytų po mėsą, o tada supjaustykite gabalėliais lygiagrečiai kaului ir patiekite“, – pataria „Maxima“ Maisto gamybos departamento vadovė B. Baratinskaitė.

Į viršų