facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Kai vasarą vedamas smalsumo užsuku į dažną prekybos centrą – pažiūrėti, kas dar pabrango per pastarąsias dienas, neretai akys užklūva už krūvos dailių plastiko indelių šaldytuvuose su marinuota mėsa. Taip vadinamais šašlykais. O čia pat koks įmitęs žaliūkas jau griebia ir krauna į vežimėlį tuos šašlykus, klausdamas savo gyvenimo palydovės: „Onute, kaip manai, pakaks šešių pakuočių ar dar dvi paimti?“ Jie mat su kompanija į gamtą susiruošė...

Mėsos perdirbėjai seniai pajuto, jog dažnas vartotojas nenori ir nemoka galvoti. Tokiam mat gaila kelių minučių paruošti šašlykus pačiam – verčiau nusipirks.

Paimu pakuotę ir skaitau, iš ko susideda tie marinuoti šašlykėliai. Et, geriau jau neskaityti... Chemijos čia tiek, kad... (daugtaškio vietoje įsirašykite, ką norite.) Tada klausiu savęs: kodėl žmogus neduotų saviškiams kalio cianido, bet kai nuodai gražiai supakuoti ir ne su taip stipriai išreikštu veikimu, jis valgo pats ir kitus vaišina? Aišku, nuo vieno kito karto gal ir nieko neatsitiks, tačiau eksperimentuoti savo ir saviškių sveikata kažkaip ranka nekyla...

O kad nebūtume priklausomi nuo to, ką siūlo prekeiviai ir mėsos perdirbėjai, šį kartą pasidarykime marinatą šašlykams patys. Tai labai greita ir visai nesunku.

Žemiau pateikiami keli marinatai lauko kepsniams. Iš karto įspėju, jog marinato neturi būti per daug, mėsa neturi jame plaukioti it razinos kompoto stiklinėje. Daugeliu atvejų marinato reikia tik tiek, kad beveik semtų mėsą ir kitus ingridientus.

Marinatas su raudonuoju vynu
Jis ne tik minkština mėsą, bet ir suteikia jai atspalvį. Dažniausia tam naudoju „Kagor“ pusiau saldų raudoną vyną, dėl jo malonaus aromato, kuris kažkiek pereina į šašlykus, tačiau tinka ir kitokie pigūs, kokybiški vynai. Šis marinatas vienodai geras kiaulienai, jautienai ir avienai, o visa kita – jūsų fantazijos reikalas.

Mėsą supjaustome reikiamo dydžio gabaliukais. Įpjaustome svogūnų, pagardiname druska, rozmarinu, raudonėliu, peletrūno lapeliais. Įberiame pipirų. Viską „suminkome“ rankomis, užpilame pasirinktu raudonu vynu ir paliekame šaldytuve marinuotis per naktį.

Atminkite, jog negelbės ir pats geriausias marinatas, jeigu mėsa bus sausa, nekokybiška, plėvėta ar gyslota, seno gyvulio.

Marinatas su alumi
Šis marinatas labiausia tinka kiaulienai, jai suteikdamas malonų aromatą, o taip pat žuviai, tokiai kaip lašiša arba upėtakis. Skirtumas tik toks, jog mėsai renkamės tamsaus alaus rūšis, o žuviai – nefiltruotą šviesųjį alų.

Žinoma, alus yra marinato pagrindas, bet ne pats marinatas, todėl dar prireiks prieskonių: malto muskato riešuto, maltos saldžiosios ir aitriosios (čili) paprikos, kario. Druskos nededame, o tik ja pabarstome šašlykus kepdami.

Marinatas su sojų padažu
Geriausia naudoti „Light“ tipo sojų padažus ir, žinoma, nepadauginti, nes sudėtyje sojų padažas turi nemažai druskos. Čia jums ne alus ir ne vynas...

Sojų padažo marinatas tinka kiaulienai, žuviai, paukštienai, ant žarijų kepamiems grybams ar daržovėms, suteikdamas kepsniams savitą, malonų skonį.

Prieskonius galima rinktis savo nuožiūra: pipirus, česnakus, svogūnus. Vienintelis prieskonis, kuris čia visiškai netinka – druska. Taigi sumaišome mėsą su prieskoniais ir užpilame kelis šaukštus sojos padažo, ne daugiau (!). Dar sykį gerai išmaišome ir paliekame marinuotis bent kelias valandas šaldytuve.

Marinatas su kefyru
Tinka bet kuriai mėsai ir ypač paukštienai arba paukščio krūtinėlei. Taip marinuota mėsytė gaunasi minkšta, sultinga, skani, galbūt net dietiška.

Kaip ir ankstesniais atvejais, reikia prieskonių: druskos ir maltų pipirų. Jei tinka aromatas, galima paimti ir maltų kmynų arba kuminų. To gana. Prieskoniais gerai įtriname kiekvieną būsimo šašlyko gabalėlį, tada užpilame kefyru, tačiau jo nepadauginame – šašlykai neturi plaukoti kefyre.

Į viršų