06Amortizatoriai automobiliuose ne tik užtikrina vairavimo komfortą, bet ir yra svarbūs dėl vairavimo saugumo. Todėl labai svarbu laiku tikrinti amortizatorių būklę bei atkreipti dėmesį į ženklus, kurie gali rodyti, kad jau metas keisti jūsų automobilio amortizatorius. Šiame straipsnyje norime jums papasakoti kelis įdomius faktus apie amortizatorių atsiradimą, kokią įtaką jie daro vairavimo kokybei ir saugumui bei, žinoma, į ką atkreipti dėmesį turėtų kiekvieno automobilio savininkas ar vairuotojas.

Trumpa amortizatorių atsiradimo istorija
Kai galvojame apie tai, kam reikalingi amortizatoriai, turbūt pirmiausia pagalvojame apie vairuotojo ir keleivių komfortą. Amortizatoriai padeda sumažinti jaučiamus kelio nelygumus. Tačiau jie atlieka ir daug daugiau funkcijų. Visgi amortizatorių atsiradimas dar įdomesnis – jie buvo sukurti dėl keleivių komforto, bet ne dėl to, kad šie nejaustų duobių, o todėl, kad... jų nesupjaustytų dūžtantys stiklai.

Kai 1886 m. Karlas Benzas patentavo pirmąjį pasaulyje automobilį, jį sudarė vos keli pagrindiniai elementai. Visgi tobulinant automobilio dizainą, buvo nuspręsta, kad keleivius ir vairuotoją būtina apsaugoti nuo aplinkos poveikio: saulės, dulkių, lietaus ir t. t. Neilgai trukus atsirado brezentiniai stogai, užuolaidėlės šonuose ir t. t. Visgi priekyje užuolaidos netiko, nes vairuotojas turėjo gerai matyti kelią. Stiklas vis buvo bandomas naudoti automobiliuose, bet tuometinis stiklas itin lengvai suduždavo, o keleiviai ir praeiviai smarkiai susižalodavo nuo stiklo šukių. Pavartę XX a. pradžios Vakarų Europos laikraščius rastumėte ne vieną istoriją apie tai, kad automobiliai išvis turėtų būti draudžiami dėl keliamo pavojaus.

1909 metais buvo patentuotas hidraulinis amortizatorius. Visgi problemos su dūžtančiais stiklais tęsėsi dar 20 metų, iki kol „Ford“ gamintojai savo „Model A“ neįdiegė amortizatorių kaip gamyklinės komplektacijos dalies (o, pavyzdžiui, galinio vaizdo veidrodėlis buvo pasirenkamas priedas!).

Kas yra amortizatoriai ir kodėl jie reikalingi?
Amortizatoriai yra vieni svarbiausių kiekvieno automobilio pakabos elementų. Pirminė jų paskirtis – mažinti smūgio poveikį pakabai ir visam automobiliui. Apskritai amortizatoriai gali būti frikciniai, hidrauliniai arba pneumatiniai. Daugelyje automobilių montuojami hidrauliniai amortizatoriai, bekelei skirtuose automobiliuose, universaluose dažnai galima rasti pneumatinius amortizatorius.

Šiuolaikiniuose automobiliuose amortizatoriai atlieka daug svarbių užduočių ir pagerina ne tik vairavimo komfortą vairuotojui, bet ir saugumą. Pagrindinės amortizatorių užduotys yra šios:
• Užtikrina nuolatinį transporto priemonės kontaktą su kelio danga,
• Slopina virpesius, atsiradusius dėl kelio nelygumų,
• Padeda stabilizuoti automobilį keičiant važiavimo kryptį,
• Leidžia tinkamai veikti stabdžių sistemai,
• Apsaugo įvairias automobilio dalis nuo per greito susidėvėjimo,
• Padidina transporto priemonės saugumą bei gerą vairavimo patirtį.

Svarbiausi amortizatorių priežiūros aspektai
Kaip ir kitos automobilio dalys, amortizatoriai turėtų būti profilaktiškai prižiūrimi ir, esant reikalui, keičiami. Amortizatoriai dėvisi naudojami, todėl nėra vieno atsakymo per kiek laiko suges jūsų automobilio amortizatoriai. Juos veikia ne tik kelių, kuriais važiuojate, būklė, bet ir vairavimo stilius ar oro sąlygos – krituliai, smėlis, druskos ir t. t. Žinoma, daugiausia įtakos turi nuvažiuotas atstumas. Bendra taisyklė yra tokia, kad tikrinti amortizatorius derėtų kas 20 000 km. Pastebėjus bet kokių susidėvėjimo požymių - būtina juos keisti.

Laiku pastebėti galimus amortizatorių gedimus bei nusidėvėjimą svarbu ne tik dėl vairavimo komforto, bet ir saugumo ar tiesiog taupumo. Netinkamai veikiantys amortizatoriai kenkia kitoms automobilio pakabos dalims. Pavyzdžiui, per didelė vibracija kenkia vairo traukėms, šarnyrams ir kitiems elementams. Taigi laiku nepasikeitus amortizatorių, gali tekti mokėti už daug brangesnį remontą.

Saugių kelionių atmintinė
Net ir sąžiningai rūpinantis automobilio profilaktiniai patikrinimais, kartais gali nutikti taip, kad automobilio amortizatoriai susidėvės tarp profilaktinių tikrinimų. Tačiau yra keli požymiai, kurie gali išduoti, kad amortizatoriai nebedirba taip kaip turėtų. Atkreipkite dėmesį ir nedelsdami vykite į servisą, jei pastebėjote, kad:
• Darosi sunku pasukti vairą,
• Važiuojant girdimas dunksėjimas arba cypimas,
• Sukant vairą arba važiuojant nelygia kelio danga girdite girgždesį, dunksėjimą.

Verta atsiminti, kad po truputį susidėvint amortizatoriams dažnai yra priprantama prie iš lėto kintančių garsų ir pojūčių vairavimo metu, todėl galima laiku nepastebėti, kad amortizatoriai susidėvėjo. Todėl labai svarbu ir profilaktiškai tikrinti amortizatorių būklę, jog galėtumėte mėgautis saugiomis ir patogiomis kelionėmis!

Į viršų