Visame pasaulyje verdamas gėrimas toks populiarus ne tik dėl energijos suteikiančio kofeino ir gardaus aromato. Kava užima ypatingą vietą mūsų kultūroje, kasdieniuose socializacijos ir komunikacijos ritualuose, todėl nenuostabu, kad ir mene kartais ji gali tapti centriniu elementu, sujungiančiu daugybę istorijų į vieną tašką. Dėl savo gilios istorijos, tradicijų, žmonių, dirbančių šiame sektoriuje, patirčių, kava yra ir neišsemiamas dokumentinių pasakojimų šaltinis. Būtent dėl jos įvairialypiškumo, su kava verta ne tik susipažinti ragaujant „CoffeeLoft“ asortimentą, bet ir tyrinėjant ją iš vaidybinio ir dokumentinio kino perspektyvos.

Kinematografiška kombinacija

Kava ir cigaretės – ne tik dažnas rūkančiųjų ryto ritualas, bet ir amerikiečių nepriklausomo kino filmo, režisuoto Jim Jarmusch 2004 metais, pavadinimas. Legendinis filmas – 11 trumpų, tarpusavyje beveik nesusijusių istorijų, dialogų ir monologų dėlionė, nufilmuota klasikinėje juodai baltoje juostoje. Veiksmo čia nedaug, bet jo visai netrūksta, nes ekrane vienus po kitų matome besikeičiančius ryškiausius populiariosios kultūros veidus, aktorius ir muzikantus: Cate Blanchett, Bill Murray, Roberto Benigni, Iggy Pop, Tom Waits ir daugelį kitų. Įdomu tai, kad visos scenos buvo nufilmuotos per 17 metų, tad kai kurie iš veikėjų filme atrodo labai jauni.

Rodos, nieko filme nevyksta – žmonės geria kavą, rūko cigaretes ir kalbasi apie dalykus nieko labai naujo nepasakydami, keičiasi tik veiksmo vietos, dažniausiai tai kavinės su netvarkingais staliukais, nukrautais kava ir cigarečių pakeliais. Vis dėlto tai ir yra visas filmo žavesys. Dienos ritualai – kava ir cigaretės – sujungia žmones prie vieno staliuko trumpiems susitikimams, kamera fiksuoja jų veidus stambiu planu, pabrėždama kiekvieną mimiką, nerimą, gėdą, džiaugsmą, pyktį ir kitas emocijas. Trumpose, bet koncentruotose situacijose režisieriui pavyksta apčiuopti kasdienybės įtampas, žmonių nesusikalbėjimą ir juoką. Muzikantas Tom Waits, kuris filme vaidiną patį save, kalbėdamas su Iggy Pop, sako: „Kai ilgiau pagalvoji, mes juk esame kavos ir cigarečių karta.“

Kava ir vyšninis pyragas

Kita kino pasaulio vieta, kur kava užima be galo svarbų vaidmenį, yra amerikiečių režisieriaus David Lynch kultinis serialas „Tvin Pyksas“. Iš pradžių mistiniame seriale, išleistame į eterį 1990 metais, siužetas sutelkiamas į jaunos merginos Lauros Palmer žmogžudystės išaiškinimą. Specialusis FTB agentas Dale Cooper atvyksta į mažą Tvin Pykso miestelį Vašingtone tirti žmogžudystės, bet vėliau ten pradeda dėtis keisti dalykai, nuvedantys žiūrovus ir veikėjus į nepaaiškinamas aklavietes.

Be ypatingos atmosferos, devyniasdešimtųjų estetikos ir spalvų gamos, keisto humoro ir paslaptingų peizažų dar vienas dalykas yra neatskiriama serialo dalis. Tai – kava. Agentas Cooperis nei vienos dienos nepraleidžia be juodos „kaip vidurnaktis be mėnulio“ kavos puodelio ir gabalėlio vyšninio pyrago miestelio užkandinėje. Žinoma, kaip ir viskas seriale, kava ir pyragas ten reiškia daug daugiau nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Ši kombinacija po serialo pasirodymo televizijoje tapo kultinė, ypač tarp gerbėjų, o tam, kad suprastumėte, kas šiame duete tokio ypatingo, užsukite į „CoffeeLoft“ išsirinkti kavos, kuri tiks prie vyšninio pyrago.

2106224

Kavos herojai

Šiek tiek kitoks filmas apie kavą – 2020 metais pasirodžiusi dokumentika „Coffee Heroes“ apie pasaulio baristų čempionatui besiruošiančią lenkę Agnieszką Rojewską. 2018 metais ji siekė tapti pirmąja moterimi, laimėjusia čempionatą. Agnieszka varžyboms pradeda ruoštis su Sasa Sestic, 2015 metais laimėjusiu pasaulio čempiono titulą ir ieškojusio, kam galėtų toliau padėti ir treniruoti. Filmas pasakoja įkvepiančią istoriją apie dviejų žmonių, pasišventusių savo amatui, bendrą darbą ir svajonių siekimą.

Šioje dokumentikoje į kavą galima pažvelgti iš visai kitos – ruošimo ir pateikimo – perspektyvos, sužinoti daug naudingos informacijos ir tiesiog stebėti patį šou. Baristų čempionatai, skirtingai nei gali atrodyti, yra išties įtempti reginiai ir niekuo nenusileidžia sporto rungtynių stebėjimui. Svarbu ne tik kavos kokybė ir paruošimas, bet ir tai, kaip dalyvis moka bendrauti, pasakoti apie visą ruošimo procesą, kiek išradingumo ir fantazijos įdeda į serviravimą. Pažiūrėję filmą sužinosite, ar Agnieszkai pavyko laimėti.

Kavos kelias

„Juodasis auksas“ – dar viena dokumentika apie kavos industriją, kurią pamatę turbūt niekada nebežiūrėsite į kavą taip pat. Filmas pradedamas kavos ūkininkų iš Etiopijos klausimu: „Kodėl mes beveik nieko neuždirbame, nors visi sako, kad mūsų kava yra tikras auksas?“ 2006 metas pasirodžiusioje dokumentikoje analizuojami ekonominiai ir socialiniai kavos industrijos veiksniai.

Kavos pupelės auginamos besivystančiose pasaulio šalyse, nes taip yra pigiau ir paprasčiau industrijos milžinams iš Vakarų. Nors per dieną pasaulyje yra išgeriami maždaug du bilijonai puodelių kavos, Etiopijos ir kitų šalių ūkininkams nepavyksta pakelti kavos pupelių pardavimo kainos. Etiopija yra stambiausia kavos gamintoja Afrikoje, o nuo kavos auginimo ir gamybos šalyje priklauso maždaug 15 milijonų žmonių. Filme pateikiami faktai privers žiūrovus bei kavos mylėtojus vertinti kavą dar labiau ir padės suprasti, kaip ji atkeliauja iki mūsų mėgstamos kavinės ar parduotuvės.

Parduotuvė „CoffeeLoft“ – puiki vieta tyrinėti kavos pasaulį, su jo skoniais susipažinti iš arčiau, o prie skanios kavos tinka ir geras kinas.

2106225

REKLAMA

Į viršų