facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Vėlų pirmadienio vakarą į Lietuvą atslinkusi liūtis skandino gatves ir automobilius. Ežeru virtusios gatvės vieniems tapo pramogų vieta, o kitiems teko pasukti galvą, kaip nuo gamtos stichijos apsaugoti savo turtą.

Įsisiautėjo smarki audra
Dar prieš atslenkant audros debesims, mobiliojo ryšio vartotojai į savo išmaniuosius įrenginius gavo įspėjamuosius pranešimus iš Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, kuriuose nurodyta, kad naktį iš birželio 29 į 30 d. prasidės labai smarki audra. Vietomis lis labai smarkiai, kai kur griaudės perkūnija. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba taip pat iš anksto skelbė, kad per Lietuvą banguos šaltasis atmosferos frontas, reikėtų tikėtis liūties.

Prognozė pasitvirtino – intensyvi liūtis Šiauliuose prasidėjo pirmadienio vakarą apie 21 val. ir truko iki 3 val. nakties. Šiaulių meteorologijos stoties duomenimis, iškrito apie 49 mm kritulių. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos teigimu, tai stichinis meteorologinis reiškinys. Momentinis iškritusių kritulių kiekis atitinka vidutinį mėnesio kritulių kiekį. 

Sulaukė daugybės iškvietimų
UAB „Šiaulių vandenys“ informavo, kad per šį laiką avarinė tarnyba iš viso užregistravo 92 iškvietimus, daugiausia dėl užsikišusių tinklų, taip pat dėl namų sklypų, rūsių ir patalpų tvindymo, dėl apsemtų gatvių bei atsiradusios smegduobės.

Liūties metu labiausiai buvo apsemtos Architektų, K. Korsako, Statybininkų, V. Grinkevičiaus,  Aukštabalio, J. Jablonskio, Žemaitės, Vytauto, Aukštosios, Merkinės, Purienų, Spindulio, Pakruojo, taip pat ties Gegužių–Tilžės, Vilniaus–Tilžės, Dainų–Aido gatvių sankryžomis bei kitos gatvės.

Atsižvelgus į susidariusią stichinę situaciją ir reaguojant į gausius iškvietimus, papildomai iškviesti dirbti dar 8 avarinės tarnybos darbuotojai. Iš viso 11 darbuotojų komanda su keturiomis hidrodinaminėmis mašinomis vyko į apsemtas gatves ir valė užsikišusius nuotekų tinklus, pumpavo sklypuose ir patalpose susitvenkusį vandenį, valė lietaus nubėgimo groteles, kurios buvo užsinešusios šiukšlėmis, žole bei šakomis. Nuvalius groteles, palaipsniui didelis lietaus vandens kiekis nubėgo į paviršinių nuotekų tinklą.

Gatvės patvino ne pirmą kartą
Bendrovės aiškinimu, liūčių metu Šiaulių miesto gatvės patvinsta dėl to, kad įrengto paviršinių nuotekų tinklo apimtys (vamzdynų skersmuo) paskaičiuotos didžiausiam tikėtinam lietaus kiekiui surinkti, bet ne didelių liūčių atvejui.

Gatvės ir teritorijos patvinsta ne tik dėl nepakankamo paviršinių nuotekų tinklų pralaidumo, bet ir dėl žemės reljefo. Dažniausiai apsemiamos žemesnėse miesto vietose esančios gatvės. Per trumpą laiką ant kietų dangų – asfalto, šaligatvių – iškritęs itin didelis lietaus kiekis nespėja per lietaus surinkimo groteles nubėgti į paviršinių nuotekų tinklą.

Vanduo nubėga į žemesnes vietas nuo didžiulio ploto, todėl kai kurios gatvės patvinsta. Taip pat dažnai su lietaus vandeniu gatve tekančios šiukšlės ir lapai užkiša lietaus surinkimo groteles, šulinėlius ir taip sustabdo vandens nutekėjimą.

Į viršų