facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Vyrauja nuomonė, jog universali lažybų strategija, kuriose nėra pralaimėjimo, bet kurioje sporto šakoje – labiau laki fantazija, nei tikrovė. Bukmekerių kontoros – tai kažkas, kas labai primena kazino: čia dažniausiai laimima. Prognozuoti varžybų pabaigą visišku tikslumu neįmanoma, bet neskaitant to, pergalę pelno favoritai ar autsaideriai, vis tik bukmekeriai turės pelno, kai tuo tarpu eilinis klientas pinigų neteks, – taip veikia statymai. Visgi vieno Švedijoje veikiančio universiteto matematikos dėstytojas Davidas Sumpteris tikina, kad toks modelis suteikia galimybę suvokti, kas yra aiškiai suvokiamos prognozės.

Statymai, prognozės

Sumpteris priėmę sprendimą sukurti asmeninį futbolo varžybų rezultatų nustatymo būdą, rašydamas prieš kurį laiką knygą „Varžybų prognozės“. Turėdamas tikslą išsiaiškinti, ar matematika galėtų įveikti bukmekerius, sukurti keli modeliai, kurie vėliau buvo patikrinti.

Pirmasis modelis buvo paremtas eksperto spėjimu. Ekspertu tapo Sumpteris pasitelkė futbolininko karjerą baugusį žmogų, pastaruoju metu NBC sporto žurnalistu dirbantį Joe Prince. Šio žmogaus prognozės jau įvykusiuose Premier lygos sezonuose tapo ganėtinai tikslios. Kas mėnesį matematikas sekdavo žurnalisto skelbiamą informaciją ir atsižvelgdamas į ją lažinosi. Išvada: šios prognozės buvo itin įdomiai skaitomos, bet jomis remdamasis, Sumpteris vis netekdavo nemažos pinigų sumos ir turėjo liautis tikėti ekspertu.

Antrasis modelis yra gerokai labiau paremtas aukščiausiųjų lygų futbolo klubų reitingais. Bet kuris reitingo klubas pelno taškus už laimėjimus ir netenka jų pralaimėjęs – taip dėliojasi jų pozicija lentelėje į aiškėja galimi statymai (https://lazybuguru.lt).

Drąsios lažybos

Dar viena mokslininko išmėginta praktika – statymai už lauktinus įvarčius. Toks modelis įvertina komandų įmuštus įvarčius, žaidimo taktikas, įvertinus statistiką, istorinius duomenis, atakų aštrumą, žaidimo kokybę prognozuojamos įvyksiančios rungtynės. Sumpteris savo knygoje mini, kad iš baudos aikštelių smūgiuoto kamuolio prognozės atsidurti vartuose daugiau kaip 10 proc. Statymai, atliekami, remiantis prognozuojamais įvarčiais, tik prasidėjus sezonui, matematikui atvėrė galimybes susižerti pinigų už įspūdingus laimėjimus, tik netrukus ėmė aiškėti, jog šis modelis buvo tikslus, siekdamas prognozuoti komandos pralaimėjimą. Lažybos iš įvarčių apsaugojo nuo finansinių netekčių. Visgi, kai tikrai yra norima kur kas stabilesnių laimėjimų, vien tuo, kas paminėta, net ir pačios geriausios prognozės neįstengs padėti.

Dar vienas profesoriaus pasitelktas būdas, – „neobjektyvūs statymai“ – virto labiausiai sėkmę nešančiu. Matematikas išanalizavo minėto sezono rungtynes ir paaiškėjo: statymai už bet kurį lyderį reikštų mažesnes, tik stabilias pajamas. Nesunku pastebėti, kad ankstesnių metų sezone prognozės pakito. Taipogi, profesorius statydavo už eiliniams žaidėjams ne itin patinkančias lygiąsias: tendencija, jog panašų pajėgumą turinčių komandų susitikimas baigsis lygiosiomis, liko net praėjusiame ir jau minėtame čempionato sezone.

Analizių svarba

Turėdamas aiškų tikslą patvirtinti faktą, jog čia visiškai ne atsitiktinė sėkmė, kurią reiškė prognozės, matematikas specialiai atliko daugiau statymų. Kitą čempionato etapą Sumpteris stebėjo nepakankamai susidomėjęs, tad jis tik sulygino šias prognozes su tikrais mačų rezultatais bei bukmekerių siūlytinais koeficientais. Matematiko principas pasitvirtina: per visą sezoną statymai būtų atsipirkę daugiau kaip tris kartus.

Straipsnyje dėstytojas pateikė ne vieną išlygą. Pirmiausia pasiūlyta idėja užsidirbti iš lažybų, pasitelkus matematiką, buvo nelengva: Premier lygos modelių sudarymams pakako daugiau laiko bei pastangų. Visada dar neprasidėjus lažyboms privalu analizuoti ir vietines specifikas. Tarkim, Anglijoje sirgaliai labai nemėgsta lygiųjų, tad dėl to labiau prasikalto žurnalistai. Būtina paminėti jog, statymai tikintis lygiųjų kai kuriose futbolo „rinkose“ nebepasiteisino.

Į viršų