Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad per trejus metus, kai individualius darbo ginčus nagrinėja darbo ginčų komisijos, įsteigtos prie VDI teritorinių skyrių, iš asmenų gauta apie 16 tūkstančių prašymų.

Viešai išplatintame pranešime rašoma, kad skundų pobūdis praktiškai nesikeičia. Darbuotojai vis dar lieka nepatenkinti, kad darbdaviai laiku neišmoka atlyginimo, nesumoka pinigų už viršvalandžius ir pan. O darbdaviai prašo iš darbuotojų atlyginti darbdaviui padarytą materialinę žalą.

Skundžiasi tiek darbuotojai, tiek darbdaviai
Darbo ginčų komisija kasmet gauna apie 5 tūkst. prašymų per metus. Dėl neišmokėto darbo užmokesčio, uždelsto galutinio atsiskaitymo, neapmokėto viršvalandinio ar darbo naktį, švenčių ir poilsio dienomis kreipiamasi daugiausiai – apie 90 proc. atvejų. Darbuotojai taip pat kreipiasi ginčydami darbdavio skirtą drausminę nuobaudą.

Į darbo ginčų komisijas kreipiasi ir darbdaviai, tačiau ne itin dažnai. Besikreipiančių darbdavių skaičius siekia tik 3,4 proc. Paprastai prašoma iš darbuotojų atlyginti darbdaviui padarytą materialinę žalą.

Šiauliuose situacija panaši. VDI viešai skelbiamais duomenimis, mieste šiuo metu vyksta tyrimai dėl neišmokėto darbo užmokesčio ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų išieškojimo. Dėl to į darbo inspektorių akiratį yra pakliuvusios tokios įmonės: MB „Statybų investicijos“, UAB „Viarmi Statyba“, UAB „Meba“, UAB „Vėjelis“, UAB „Talša“, UAB „Apšvieta“.

Dėl darbo sutarties nutraukimo ir priklausančių su darbo santykiais susijusių išmokų išieškojimo – UAB „Raulita“.

Ragina dažniau susitarti tarpusavyje
Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Gintaras Čepas pastebi, kad nagrinėjant bylas bet kuri besikreipianti darbo ginčo šalis yra vienodai gerbiama ir svarbi. Taigi, prašymai dažnai išsprendžiami tiek darbdavių, tiek darbuotojų naudai. Daugiau nei pusėje nagrinėtų bylų prašymai būna patenkinti visiškai arba iš dalies.

Darbo inspektoriaus teigimu, kai ginčo šalys susitaria tarpusavyje – sudaroma taikos sutartis (12 proc.). Siekiama, kad abi pusės taip susitartų dažniau. Tuomet labiausiai sutaupomas ir laikas, ir finansiniai resursai, ir veiksmingiausiai naikinama šalių tarpusavio įtampa.

Tačiau reikšmingi ir tie komisijų sprendimai, kai bylą atsisakoma nagrinėti ar jos nutraukiamos dėl to, kad ginčo šalys savo nesutarimus išsprendė iki komisijos posėdžio (21 proc.). Tai reiškia, kad konfliktas toliau negilinamas ir šalys susitarė dėl pažeistos teisės atstatymo įmonės lygmeniu.

Darbo ginčų komisijos bylą nagrinėja trišaliu principu – ginčo nagrinėjimo procese dalyvauja VDI atstovas ir socialiniai partneriai (t. y. darbdavių ir darbuotojų organizacijų atstovai), kurie, atsižvelgę į visas bylai reikšmingas aplinkybes, priima sprendimą. Šitaip užtikrinamas proceso nešališkumas, objektyvumas ir skaidrumas.

Į viršų