Nuo vasario 1 d. perkant vienkartines metalines, stiklines ir plastikines pakuotes teks palikti 10 ct užstatą. Šalyje pradės veikti naujoji užstato sistema, kuri, kaip tikimasi, padės sumažinti aplinkos taršą.

Žodžiu, perkant į stiklinę, PET ir metalinę tarą išpilstytą alų, alaus kokteilius, sidrą, vaisių vyną ir jo kokteilius bei gėrimus, kitus fermentuotus gėrimus, alkoholinius kokteilius ir nealkoholinius gėrimus, girą, taip pat visų tipų vandenį, sultis, nektarą, bus nuskaičiuojamas užstatas, kuris bus grąžinamas pridavus tarą parduotuvėse.

Tikisi perdirbti daugiau pakuočių
VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ generalinis direktorius Gintaras Varnas „Šiaulių naujienoms“ sako, kad vienkartinių gėrimų pakuočių sistema reikalinga tam, jog kuo daugiau plastikinių, metalinių ir stiklinių pakuočių būtų surenkama ir perdirbama. Taip tausosime savo aplinką, sumažės tarša gamtoje, pakelėse.

Kasmet Lietuvoje išleidžiama apie 600 mln. tokių pakuočių, o grįžta vos trečdalis. Pirmaisiais sistemos veikimo metais tikimasi surinkti ir paruošti perdirbimui maždaug 55 proc. butelių ir skardinių, vėliau – dar daugiau.

„Surinktos pakuotės bus perdirbamos, todėl nebereikės naudoti išteklių, skirtų metalo, plastiko ir stiklo gamybai. Akivaizdžiai pamatysime švaresnes pakrantes, parkus, miškus, pakeles“, – pabrėžia  G. Varnas.

Anot specialisto, remiantis užsienio praktika, galima teigti, kad užstato sistema yra geriausias būdas paskatinti žmones grąžinti pakuotes, kurios gali būti perdirbtos. Estijoje, kurioje sistema veikia jau dešimtmetį, surenkama daugiau nei 90 proc. pakuočių. Tikimasi, kad ir Lietuvoje ši sistema prigis. Nuo 2007 m. mūsų šalyje veikia daugkartinių stiklinių butelių užstato sistema, grįžta apie 80 proc. taros.

Užstatą susigrąžins ne visi
Naujoji užstato sistema bus ir patogi – tarą bus galima grąžinti į taromatus, kurie stovės 1000-tyje Lietuvos parduotuvių. Tai turėtų dar labiau paskatinti žmones grąžinti pakuotes. Jeigu taromato parduotuvėje nebus, nors parduotuvė dalyvauja užstato sistemoje, pakuotes bus galima grąžinti parduotuvės kasoje.

Užstatas bus grąžinamas tik už tas pakuotes, kurios šalia brūkšninio kodo turės specialų užstato sistemos ženklą. Grąžinant tarą gyventojams reikės atkreipti dėmesį ne tik į užstato ženklą. Įpratusiems lamdyti skardines ir buteliukus ar lupti jų etiketes teks pakeisti savo įpročius – grąžinamos pakuotės turės būti išlaikiusios pradinę formą, su aiškiai matomu brūkšniniu kodu. Taip yra dėl taromatų, į kuriuos bus galima priduoti pakuotes, techninių savybių.

„Žinoma, atsiras tokių, kuriems 10 centų užstatas bus nepakankama motyvacija grąžinti pakuotes, tačiau ilgainiui tikimės surinkti daugiau nei 80 proc. pakuočių. Jei žmogus negrąžina taros, sumokėti 10 centų lieka užstato sistemoje ir yra panaudojami finansuoti užstatinių pakuočių surinkimą ir sutvarkymą“, – informuoja G. Varnas.

Sukčiams teks nusivilti
Neatmetama galimybė, kad atsiras tokių, kurie kaups vienkartinių gėrimų pakuotes ir bandys pasipelnyti, tačiau jiems teks nusivilti.

„Nuolat akcentuojame, kad visos skardinės ir visi buteliai, už kuriuos bus imamas užstatas, bus pažymėti užstato sistemos ženklu. O už nepažymėtą tarą užstatas paprasčiausiai nebus grąžinamas“, – pabrėžia pašnekovas.

Tikėtina, kad pažymėti buteliai parduotuvių lentynas pasieks po vasario 1 d., nes prekybininkai norės išparduoti senas, nepaženklintas pakuotes. Nuo gegužės 1 d. užstato sistema veiks pilnai, kadangi nepaženklintų pakuočių, dalyvaujančių sistemoje, parduotuvėse nebebus. Iki tol užstato sistemos ženklu nepažymėtą tarą, kaip ir dabar, gyventojams reikės mesti į tam skirtus rūšiavimo konteinerius.

Nauja taros užstato sistema turėtų paskatinti žmones grąžinti pakuotes, kurios gali būti perdirbtos.

Į viršų