Reklama tiek dekoratyvinę, tiek kūno priežiūros kosmetiką išaukština. Priemones reklamuoja gražiausios merginos, o saldus balsas žada, kad vienas ar kitas produktas atskleis jūsų tikrąjį grožį ir žavesį. Vis dėlto nereikėtų apakti nuo dailios merginos, dailaus dizaino pakuotės ir reklaminių pažadų, verčiau pavartyti produktą rankose ir atidžiai perskaityti sudėtį smulkutėmis raidelėmis – gal kaip tik netikėtai atrasite grožį genėjančių ir sveikatą trikdančių medžiagų. VšĮ Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė sako, kad kai kurios medžiagos naudojamos kosmetikoje po truputį kaupiasi organizme, sąveikauja su kitomis medžiagomis ir jų neigiamas poveikis „sumuojamas“.

Mažiausios dalelės ir skirtingos savybės
Propilenglikolis, natrio laurilsulfatas, parabenai, triklozanas, kvapiosios medžiagos – tai ko patariama vengti. O kur dar pasislėpusieji ftalatai, naudojami ypač dažnai, tačiau dažniausiai neminimi etiketėje ir įvardijami kaip kvapiosios medžiagos. „Būtent dėl ftalatų lengviau į odą įsigeria kremas, ilgiau išlieka gaivus kvapas. Jie neigiamai veikia vyrų vaisingumą, kenkia kepenims, trikdo medžiagų apykaitą, silpnina imuninę sistemą, vaikams gali sukelti astmą“, – sako L. Stančė.

Mažos nanodalelės taip pat kelia dideles diskusijas. Pasak L. Stančės, labai dažnai nuskamba posakis „Gyvename XXI amžiuje, todėl neverta naudoti to, ką naudojo mūsų tėvai ir seneliai, jei reklamoje pristatomas naujas kremas nuo raukšlių su nanodalelėmis, jis yra gerokai vertingesnis.“ Ji aiškina, kad  žodžiu „nano“ žymimas ne stebuklas, o labai mažas dydis. Nanodalelėmis gali būti vadinamos visos dalelės, kurių dydis yra viena milijardinė metro dalis (10-9 m) ir kurios turi šiai mažai dalelei būdingas savybes bei gali būti nepriklausomai pernešama. Kad būtų paprasčiau įsivaizduoti – mums įprasto biuro popieriaus lapo storis yra 100 000 nm, kaip ir plauko storis. Nanodalelės susidaro natūraliai aplinkoje (gaisrų metu, išsiveržus ugnikalniui), kaip nepageidautinas žmogaus veiklos šalutinis produktas (rūkant cigaretes, kartu su transporto priemonių išmetamosiomis dujomis). „Tačiau jos ir smulkinamos tikslingai, ir naudojamos daiktų arba produktų savybėms pagerinti (sidabro nanodalelės kaip antibakterinė medžiaga čiužiniuose). O gamintojas ir pardavėjas labai dažnai manipuliuoja šiuo teiginiu. Net ir įprastų bei puikiai ištirtų medžiagų savybės gerokai pakinta jas susmulkinus iki nanodalelių dydžio“, – sako ekspertė ir pateikia ne vieną stebinantį faktą.

Štai anglis, kuri kaip grafitas naudojama pieštukuose, paversta nanovamzdeliu tampa 100 kartų tvirtesnė už plieną, tačiau svoris lyginant su plienu mažesnis 6 kartus. Šiandien tokia anglis naudojama sporto inventoriaus gamybai. Aliuminio foliją labai susmulkinus (iki 20-30 nm) folijos juostelės gali sprogti. Įprasta varinė viela yra lanksti, bet mažesnės už 50 nm vario nanodalelės pasižymi kietumu ir nelinkusios deformuotis. Auksas susmulkintas iki 1-100 nm dalelių dydžio gali būti nuo raudonos iki juodos spalvos. Tai puikiai žinojo viduramžių dailininkai, kurie kūrė vitražus bažnyčiose. Spalvos pokytis yra vienas akivaizdžiausių pasikeitimų, susijusių su nanodydžio dalelėmis.
Gaminių, kurių sudėtyje yra nanodalelių, poveikis sveikatai ir aplinkai iki šios dienos nėra nuodugniai ištirtas, todėl verčiau nenaudoti kosmetikos ir kūno priežiūros priemonių, kurių sudėtyje yra šių medžiagų.

Patarimai kaip rinktis kosmetikos priemones
Geriausia rinktis kosmetikos ir kūno priežiūros priemones, kurių sudėtyje yra mažiau komponentų.
O geriausia tiesiog naudoti mažiau kosmetikos priemonių.

„Venkite kosmetikos priemonių, turinčių antibakterinių savybių, – kūno priežiūros priemonių, drėgnų servetėlių, priedų skalbimo ir valymo priemonėse. Informacija apie šias savybes turi būti nurodoma gaminio etiketėje. Antibakterinės medžiagos trikdo natūralų odos apsaugos mechanizmą. Naudojant jas ilgą laiką išsivysto bakterijos, atsparios vis agresyvesnėms antibakterinėms medžiagoms“, – sako L. Stančė.

Pasitikrinkite, ar naudojate saugią kosmetiką: www.ewg.org/skindeep/site portale – ten yra išsami kosmetikos ingredientų vertinimo duomenų bazė.

„Jei esate alergiškas, patariama rinktis bekvapes kosmetikos ir kūno priežiūros priemones. Dažniausiai ir didžiausiais kiekiais pavojingos cheminės medžiagos yra aptinkamos šiose kosmetikos priemonėse: plaukų tiesinimo ir odos šviesinimo priemonėse, tamsiuose plaukų dažuose, birioje pudroje, kvepaluose. Rinkitės kosmetikos priemones, paženklintas patikimais ekologiniais ženklais“, – pataria L. Stančė. Atkreipkite dėmesį į tai, kuo ypatinga mineralinė kosmetika.

Užrašas ant pakuotės „natūralus“ ne visada teisingas
„Renkantis kosmetiką reikia būti atidiems ir patiems išstudijuoti produkto sudėtį. Vadinamoji natūrali kosmetika ne visada yra iš tikrųjų natūrali ir saugi. Dažnai gaminiuose, kurie pristatomi kaip natūralūs, be kelių žolinių (natūralios kilmės) sudedamųjų dalių slypi gausybė cheminių medžiagų. Natūrali kosmetika neturi skaidraus apibrėžto standarto, kokia ji turėtų būti“, – primena ekspertė.

Pasak jos, netgi ekologiškai kosmetikai, kad galėtų būti legaliai įvardijama kaip ekologiška, teužtenka, kad jos sudėtyje būtų bent 1 proc. ekologiškų ingredientų! Todėl nėra jokių garantijų, kad vadinami ekologiškais gaminiai ir yra tokie, kokiais skelbiasi.

Paprasčiausias būdas sužinoti, kad produktas yra tikrai ekologiškas, yra ieškoti ant jo pakuotės nepriklausomos ekologiškai sertifikuojančios organizacijos logotipo. „Ekoženklai – Europos Sąjungos ekoženklas „Gėlė“, „Gulbė“, „Ecocert“, „Soil association“ –  įrodo, kad tose priemonėse yra mažiau sveikatai ir aplinkai pavojingų medžiagų. „Triušio“ ženklas reiškia, kad jie nebuvo bandyti su gyvūnais, „Vegan“ – nenaudojami gyvūninės kilmės ingredientai.
Patikimą natūralią kosmetiką nurodo šie ženklai: „BDIH“ – natūralūs ingredientai (bet nebūtinai ekologiški), nebandyta su gyvūnais; „NaTrue“ – natūralūs organinės kilmės ingredientai (mažiausia 75 proc.)“, – logotipų reikšmes paaiškina ekspertė.

Į viršų