Radviliškietė vizažistė Aldona Bagdonienė, daugeliui žinoma kaip Aldutė, ne tik puošia moteris ypatingoms progoms, bet ir užsiima specialiu kūno tapymu ant vaikų veidų ir nėščiųjų pilvų. Besilaukiančiųjų puošyba Lietuvoje dar mažai žinoma ir kol kas, pasak Aldutės, nei Šiauliuose, nei Panevėžyje, kiek pati domėjosi, tokia procedūra neatliekama. Kūrybinga, darbšti ir idėjų nestokojanti radviliškietė neseniai pradėjo daryti laikinąsias chna (henna) tatuiruotes, tad galima daugiau kūrybinių idėjų realizuoti.

„Visus savo darbus atlieku kruopščiai ir su didžiausia meile. Mano darbas – mano hobis, o tai reiškia visada geras emocijas, gerai praleistą laiką, kūrybą, grožį, ir nuostabų bendravimą“, – taip savo veiklą pristato Aldutė.

– Kaip kilo idėja užsiimti tokia veikla?
– Tapyba domėjausi nuo pat vaikystės, dalyvavau įvairiuose konkursuose, olimpiadose, lankiau Dailės mokyklą. Bandžiau studijuoti Šiaulių universitete tapybą, tačiau studijos nutrūko.

Ir dabar dar laisvalaikiu mėgstu tapyti, domiuosi įvairiomis naujausiomis meno tendencijomis, skaitau knygas, žiūriu televizijos laidas, kurios padeda formuotis tam tikrą skonį, poziciją, kartais „pagimdo“ tam tikras idėjas, vizijas ateities darbams. Esu vizažistė, todėl tapyba ant kūno neatskiriama mano darbo dalis. Labiausiai mėgstu abstraktų meną. Savo veiklą kaip vizažistė pradėjau praėjusią vasarą. Šio meno mokiausi Vilniaus makiažo akademijoje. Manau, kad tapusi vizažiste nuo vaikystės pomėgio tapyti neatitrūkau, nes mano darbas su teptukais. Manau, kad kiekvienai vizažistei būtina turėti menišką gyslelę. Man mano darbas teikia didžiausią malonumą, kuriame aš atrandu save.

– Kaip kilo idėja tapyti ant kūno?
– Su būsimomis mamytėmis pradėjau dirbti neseniai. Europoje ši praktika egzistuoja jau 10 metų, tačiau Lietuvoje „Body Art“ paslaugos tik dabar populiarėja. Kol kas tokia paslauga reta Lietuvoje. Kai pati laukiausi, ieškojau žmogaus, kuris galėtų man ką nors nutapyti ant pilvelio, deja, neradau nei Šiauliuose, nei Panevėžyje. Todėl ir nusprendžiau save išbandyti ir kūrybines idėjas perkelti ant kūno. Kaip tik tuo metu laukėsi mano kelios draugės, kurios sutiko man pagelbėti. Vėliau atsirado daugiau norinčių ir taip iš lūpų į lūpas sulaukiau nemažai klienčių, kurios nori specialiai fotosesijai papuošti savo pilvukus.

Dabar idėjų semiuosi iš knygų, televizijos, interneto. Kitos ir ne mažiau vertingos mano idėjos – tai klienčių nuopelnas. Kiekviena moteris unikali su savo norais, vizijomis, patirtimi, grožiu, kūno struktūra. Dažnai idėjos gimsta jau pamačius ar tik pabendravus su kliente. Moters pilvukas – ideali vieta tapybai bei kūrybinių idėjų įgyvendinimui.

– Kokie vaizdai dažniausiai atgula ant besilaukiančiųjų pilvukų?
– Klientės dažniausiai prašo mano patarimo, yra ir turinčių jau savo vizijas. Mamų norai ir fantazijos pačios įvairiausios, tai labai asmeniška ir individualu, todėl tariamės, fantazuojame, improvizuojame, kuriame. Dažniausiai tapau angelus, gandrus, įvairius simbolius, susijusius su būsimo kūdikėlio gimimo laikotarpiu, lytimi, tėvų lūkesčiais. Lytis dažnai nulemia spalvų pasirinkimus. Beveik visos klientės po tapybos proceso dalyvauja fotosesijose. Manau, kad tokiu būdu dažna mamytė siekia įamžinti ir turėti kažką gražaus, kas primintų nuostabų laukimo laikotarpį. Vieni iš įdomesnių mano darbų „Kinder siurprizo“ piešinėlis, moliūgas, artėjant Helovino šventei. Tačiau vienas įspūdingesnis mano darbų – tai tapytas gandras, kuris dengė pusę moters kūno. Specialiais klijais ant kūno net plunksnas klijavome.  

– Kiek laiko užtrunka tapybos procesas?
– Vidutiniškai pilvelį tapau dvi-keturias valandas. Dažniausiai tai priklauso nuo piešinio sudėtingumo. Dažai, kuriuos naudoju kūno tapybai, yra ekologiški, lengvai nuplaunami, nesukeliantys alergijų, nekenkiantys žmogaus sveikatai. Pats procesas panašus į lengvą relaksacinį pilvelio masažą ir savotišką grožio, spalvų terapiją. Mamas per daug nevarginu, nes tapymas užtrunka, tai leidžiu joms pasivaikščioti, pailsėti, arbatos atsigerti. Geriausiai nutapytas vaizdas atsiskleidžia ant aštunto ar net paskutinio nėštumo mėnesio pilvuko, kai jis didelis, apvalus.

– Koks jausmas tapyti ant mažo stebuklėlio, kurio širdelė dar plazda mamos kūne?
– Kiekviena moteris sako, kad kai teptukai prisiliečia prie pilvo, jos jaučia malonumą ir tapymą priskiria relaksacijai. O man ir pačiai labai patinka tai daryti. Dažniausiai, kai tapau, vaikutis pradeda spardytis, nes, matyt, teptukai jį kutena, todėl ir man labai maloni ši procedūra. Visos moterys nutapytais pilvukais išeina patenkintos, susižavėjusios. Kol kas ši procedūra labai brangiai nekainuoja, tačiau man ne pinigai svarbiausia, nes dirbu savo malonumui. Mėgaujuosi darbu, kurį darau.

– Kokios moterys ryžtasi savo pilvukus nėštumo metu papuošti tapytais vaizdais?
– Manau, kad originalesnės moterys, kurios domisi šiuolaikinėmis naujovėmis, meno tendencijomis, labiausiai ir domisi nėštumo metu, kur galima savo pilvukus papuošti tapytais vaizdais. Manau, kad jaunesnės mamos labiau mėgsta tokias atrakcijas. Neretai, kai tapau ant besilaukiančiųjų pilvuko, moteris užsisako ir makiažą, nes po to pasipuošusios mamytės laukia fotosesija. Tačiau ne viena ant pilvų tapau. Neretai su mama ateina ir vaikas, kurį taip pat papuošiu – ant veido nupiešiant kokį gyvūnėlį. Pastaruoju metu ypač populiari vaikų veido puošyba per gimtadienius ar ruošiantis karnavalams. Tad kai jau papuošiu mamą, kažką panašaus atkartoju ir ant vaiko veidelio.

– Darote ir laikinąsias tatuiruotes. Ar chna technika labai populiari?
– Kiek žinau, Lietuvoje tikrai nedaug žmonių, kurie imasi šia technika daryti tatuiruotes. Pati dalyvavau Vilniuje seminare, kuriame ir sužinojau bei išmokau šios technikos. Naudoju specialius henna dažus, kurie turi šaldomųjų ir gydomųjų savybių. Tokios laikinosios tatuiruotės, rytietiškais raštais išpaišytos ant kūno, išsilaiko apie savaitę. Tai priklauso nuo dažų, kurie naudojami. Dažniausiai chna tatuiruotės puošia moteris, tačiau jau esu turėjusi ir vieną klientą vyrą. Daug kartų puošiau vaikučių rankas. Noriu pasakyti, kad tai saugi technika ir dažai net vaikams tinkami. Tik vaikui sunkiau ramiai pasėdėti, kol dažai nudžius. Paprastai chna technikos dažai nudžiuvę nubyra. Aš naudoju trijų spalvų chna dažus. Juodi išsilaiko apie penkias dienas, tačiau jomis pieštos tatuiruotės iš karto tampa ryškios. Tradiciniai chna dažai yra rudi. Juos užtepus pasidaro košė, kuri po 15 minučių nudžiūsta. Po paros piešinys paruduoja. Ant delno tokia tatuiruotė gali išsilaikyti iki dviejų savaičių. Taip pat naudoju vyšninės spalvos dažus, kurių efektas toks pat, kaip ir juodų. Žinau, kad yra ir baltų chna dažų, kuriais puošiamos jaunosios. Manau, kad tokia puošyba tinka ir lietuviškoms vestuvėms.

Turiu idėją chna dažais nutapyti mandalą ant besilaukiančios pilvo ir kažką panašaus pakartoti ant rankų.

– Kokie artimiausi planai ar idėjos?
– Labai mėgstu fotografuoti, todėl turiu svajonę kada nors įsirengti studiją, kurioje pati galėčiau papuošusi moteris ar net šeimas ir nufotografuoti. Ir dabar kartais pati įamžinu nėštukes ar moteris, kurioms pati dariau makiažą. Tačiau neturiu sąlygų, kur galėčiau kokybiškai fotografuoti. Planuose net fotografijos kursai.

– Kiekviena dirbanti grožio sferoje specialistė neretai atlieka ir draugės, pašnekovės ar net psichologės vaidmenį. O kaip jūs?
– Jau pradedu perprasti žmones. Kai ateina naujas žmogus, matau, ar jis atsiduos į mano rankas, ar priešingai – bus kandus, prie visko ras priekabių. Išmokau įtikti ir įnoringoms moterims: joms sukuriu erdvę, kurioje galima pasitikėti specialistu. Nepasakysiu, kaip tai darau, nes tai mano paslaptis.

02 18 2016 28

A. Bagdonienės baigiamasis darbas, siekiant vizažistės profesijos.
Aldonos BAGDONIENĖS archyvo nuotr.

02 18 2016 29

Dažniausiai ant pilvo tapo angelus, gandrus, įvairius simbolius, susijusius su būsimo kūdikėlio gimimo laikotarpiu, lytimi, tėvų lūkesčiais.
Monikos JANKAUSKIENĖS nuotr.

 

 

 

 

Į viršų