Negirdėtas dalykas – tapingas, su kuriuo galite atsikratyti sunkių, varginančių emocijų ir apskritai jaustis geriau. Lengvai išmokstama, saugi procedūra padeda susitvarkyti su savo jausmais, emocijomis, reakcijomis, net su nemaloniais fiziniais pojūčiais. Tapingas (Emotional Freedom Technique) yra rytiečių medicinos išminties su moderniosios vakariečių psichologijos tandemas. Plačiau apie jį pasakoja EFT praktikė ir mokymų trenerė Sandra Varanavičė.

Istorija
Tapingo procedūra primena akupunktūrą, tačiau skirtumas tikrai yra. Tapingo metu stimuliuojami taškai ant veido ir kūno stuksenimu pirštais, kai tuo pačiu mintimis ir žodžiais koncentruojamasi į sprendžiamą problemą. Šitokios akupunktūriškos procedūros pradininkas yra amerikiečių klinikinis psichologas Rodžeris Kalahaganas, kuris domėjosi Rytų ir Vakarų medicina. Atradimas, galima sakyti, įvyko atsitiktinai. Sykį eilinės sesijos metu jis gydė pacientę, kurią vargino vandens fobija. R. Kalahaganas išmanė žmogaus energinę sistemą ir žinojo, kad rytiečiai pripažįsta, jog žmogus nėra vien tik kūnas, yra ir subtilios energijos kanalai, kuriais teka energija...

„Jeigu energija teka netrikdomai, žmogus tiek fiziškai, tiek psichiškai jaučiasi gerai. Jeigu energija stringa, atsiranda blokai ar ji teka ne ten, kur turėtų, tuomet išnyra sveikatos problemos. Žinodamas, kad yra energiniai kanalai – meridianai bei akupunktūriniai taškai, kuriais jie pasiekiami, psichologas nusprendė nuo vandens fobijos kenčiančiai pacientei padėti. Ji sesijos metu pasiskundė skrandžio diskomfortu (tokia buvo kamuojanti reakcija į vandenį). O R. Kalahanas tikėdamasis paveikti šį simptomą, nusprendė pastimuliuoti po akimi esantį skrandžio meridiano tašką“, – sako S. Varanavičė.

Pastuksenęs po akimi jis ir išsprendė moters psichologinę problemą, su kuria ji gyveno kone 18 metų. Tad netrukus po revoliucinio momento psichologas ėmėsi darbo prie schemos, kadangi akupunktūrinių taškų rytiečiai priskaičiuoja bene kelius šimtus, kitur gi skaičiuojama jų ir daugiau. Būtent jis atrado tam tikras schemas, nurodančias į taškus, kuriuos stuksenant išsprendžiamos tam tikros psichologinės problemos. R. Kalahaganas tai padarė 1980 m. o jo pasekėjas ir mokinys Garis Kreigas apie 1990 m. padarė labai universalią ir prieinamą visiems schemą. EFT, arba tapingas, išpopuliarėjo pasaulyje, nes yra labai lengvai išmokstamas, lengvai įsimenamas.

Tuk tuk – aš ramus
„Emocijos yra galinga vitališka jėga, kurią sudėtinga valdyti. Žmonės dažnai sako, kad yra labai emocionalūs, nesusitvarko su savo emocijomis. Taip yra todėl, kad emocinės smegenys yra nepaprastai galinga jėga, jos tikrai stipresnės už racionaliąsias smegenis. O stuksenimas ramina emocinį padidintą smegenų aktyvumą-reaktyvumą“, – sako S. Varanavičė.

Emocinės smegenys yra užprogramuotos sureaguoti į tam tikrą dirgiklį itin stipriai ir tada emocijos gali būti nebevaldomos. Stuksenimas siunčia raminantį signalą, kuris nueina į tam tikrą smegenų dalį – į amygdalą (kitaip dar vadinamuosius migdolinius kūnus) – limbinės sistemos dalį, kurioje prasideda bet kuri neigiama emocija. Ši dalis ne veltui vadinama baimės centru. „Iš esmės minėtoji dalis yra atsakinga už išlikimą: mus užplūsta neigiamos emocijos – primityvių smegenų reakcija. Jų užduotis išlikti ir nesvarbu kokia kaina ir dažniausiai tos reakcijos yra „kautis“, „sprukti nuo priešo“ arba „sustingti“.

Pasekus savo elgesį kritinėse situacijose, pastebėtumėme, kad mus ištinka šitos reakcijos vienokia ar kitokia forma ir tada racionaliosios smegenys čia nebeturi ką veikti. Bet jeigu emocionaliosios yra nuraminamos, ateina visai kitoks požiūris į bet kokią gyvenimo situaciją, ateina racionaliųjų galimybė“, – sako S. Varanavičė.

Konkrečių tapingo taškų ant veido ir kūno nėra daug – 9. Juos įsidėmėti tikrai nesudėtinga.

02 03 2016 19

S. Varanavičė: „Emocijos yra galinga vitališka jėga, kurią sudėtinga valdyti.“
Asmeninio archyvo nuotr.

 

Į viršų