facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Jei stengdamiesi, kad namuose būtų ideali švara, kiekvienam paviršiui naudojate atskirą valiklį, o įvairios grožio ir kosmetikos priemonės sunkiai telpa į vonios kambario spintelę – pats laikas susimąstyti. Pasauliniai tyrimai rodo, jog dalis ingredientų, naudojamų skalbikių, ploviklių, valiklių ir net šampūno, muilo, veido kaukių, dantų pastos gamybai, gali paskatinti ne tik alergijas, bet ir bronchinę astmą ar kitus sveikatos sutrikimus. Be to, jose esančios cheminės medžiagos, įskaitant mikroplastiko daleles, teršia aplinką.

Specialistų teigimu, išeitis viena – atidžiai skaityti produktų etiketes ir juos naudoti saikingai bei atsakingai.

Neigiamas poveikis gali išryškėti po daugelio metų
Aplinkos ministerijos cheminių medžiagų skyriaus  vedėjos Zitos Varanavičienės teigimu, rinkoje esantys buitinės chemijos bei kosmetikos produktai yra saugūs. Nustačius, kad produktas yra nesaugus, kontroliuojančių institucijų atstovai imasi priemonių vartotojams apsaugoti. Tačiau netinkamai naudodami net ir kokybiškas priemones galime pakenkti sau ir aplinkai. Perfrazuojant žymų 16 a. gydytoją Paracelsus, galima teigti, kad tik dozė skiria „nuodą“ nuo „ne nuodo“.

Visuomenei teikiamos cheminės medžiagos ir mišiniai turi būti pakuotėse, ant kurių nurodoma privalomoji ženklinimo informacija. Jei pavojingos cheminės medžiagos tiekiamos plačiajai visuomenei, yra reglamentuota, kada būtini vaikų sunkiai atidaromi uždarymo įtaisai ir/ar liestinės pavojų žymės akliesiems. Pavojingų medžiagų pakuotė negali būti panaši į maisto produktų, gyvūnų pašaro ar panašias pakuotes, kad neklaidintų vartotojų.

„Mes visada pabrėžiame ir akcentuojame tai, jog reikia skaityti etiketes ir naudotis priemonėmis taip, kaip nurodyta“, –  pažymi specialistė. Jei mišinys klasifikuojamas kaip pavojingas, jis ženklinamas pavojaus piktograma, įspėjamuoju žodžiu, pavojingumo ir atsargumo frazėmis. Pavojingų cheminių medžiagų etiketės privalo būti lietuvių kalba. Etiketėse nurodomos naudojimo normos ir sąlygos, jei būtina, nurodoma, kokios asmeninės apsauginės priemonės naudotinos“.

Jos teigimu, pernelyg išsigąsti neverta, nes toli gražu ne visos cheminės medžiagos, skirtos buičiai yra toksiškos, tačiau naudoti jas būtina atsakingai ir tinkamai. Pavyzdžiui, nenaudokite chloro ir acto rūgšties pagrindu pagamintų valiklių drauge – juos sumaišius išsiskiria nuodingos chloro dujos. Pasekmės sveikatai gali būti labai rimtos.

„Daug priklauso ir nuo to, kokias priemones ar kosmetiką renkatės. Tarkime buityje naudojami ekologiški skalbikliai ir minkštikliai, neturintys nosį erzinančio kvapo – sveikatai ir aplinkai yra palankesni, už tuos, kuriuose slypi dirbtinis susintetintos cheminės medžiagos, suteikiančios „alpių ar levandų kvapus“, – aiškina Z. Varanavičienė.

Užuot patalpas kvėpinę – geriau jas tiesiog išvėdinkite
Noras švarinti ir puoštis – puikiai suprantamas, tačiau siekiant palaikyti saugią švarą namuose reikia nepamesti galvos ir nepulti į kraštutinumus. Kiekvienam namų kampui tikrai nereikia atskiro agresyvaus cheminio valiklio.

„Visų pirma, derėtų atidžiai paskaityti perkamų gaminių etiketes. Siūlyčiau rinktis aplinkai ir sveikatai draugiškesnius produktus. Jei yra galimybė, rinkitės gaminius, kurie pažymėti Europos Sąjungos „Eco“ ar sąžiningos prekybos ženklais. Tarkime, užuot kvėpinę patalpas sintetiniais kvapikliais tiesiog dažniau jas vėdinkite. Antra, produktą įsigijus jį būtina tinkamai laikyti, ypač jei šeimoje yra vaikų, kurie labai smalsūs“, – pataria specialistė. Panaudoję visuomet sandariai uždarykite daugkartinio naudojimo pakuotes ir jas laikykite mažiesiems nepasiekiamose vietose.

Buityje naudojamas chemines medžiagas ir mišinius visuomet laikykite originalioje pakuotėje. Negalima perpilti cheminių medžiagų ir mišinių į panaudotas maisto ar gėrimų pakuotes. Naudojant cheminius valiklius svarbu mūvėti gumines pirštines – taip apsaugosite ne tik rankas, bet ir sveikatą, nes dalis medžiagų į mūsų organizmą patenka ir per odą.

„Aplinkosaugininkai mėgsta sakyti „mažiau yra daugiau“. Visiems mus labai svarbu būti atsakingais vartotojais, nes tai vienintelis būdas išsaugoti ne tik savo  sveikatą, bet ir  saugią aplinką ateinančioms kartoms“, – akcentuoja Z. Varanavičienė.

Daugiau apie tai, kaip saugiai rūpintis namų švara ir savo grožiu bei nepakenkti artimiausiai aplinkai, galima sužinoti Aplinkos ministerijos organizuojamos akcijos „Misija 0“ renginių metu. Specialistai dalinasi praktiniais patarimais bei informacija, naudinga kiekvienam, kuriam rūpi jo sveikata, piniginė ir planetos likimas. Apie artimiausius renginius savo mieste sužinoti bei prisijungti prie elgsenos pokyčių eksperimento galite apsilankę puslapyje www.misijanulis.lt

Parengta pagal Aplinkos ministeriją

Į viršų