facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas


Beveik viskas, kas skanu arba malonu, yra nesveika. Sutinki su šiuo teiginiu? Be reikalo! Nes lygiai taip pat, kaip nuodą nuo vaisto skiria tik dozė, taip ir šlakelis nuodėmingo malonumo gali netgi labai pagerinti tavo savijautą!

Apsipirkinėjimas
Kodėl tai gerai? Šopingo terapija gali turėti tokį patį teigiamą poveikį, kaip ir seksas. Vestminsterio (Didžioji Britanija) universiteto mokslininkai įrodė, kad moterų smegenyse apsipirkimo metu aktyvuojamos tos pačios sritys, kaip ir paišdykavimai lovoje. Apsipirkimas leidžia būti aktyviai, pačiai išsiaiškinti savo mintyse – kas domina, kokie yra tavo poreikiai. Be to, pirkdama daiktus, kurie tau patinka, parodai dėmesio sau, vertini save.


Kada nusidėti? Tiesa, yra, viena svarbi sąlyga. Apsipirkimas turi būti sąmoningas ir su protu, o ne būdas paskubomis nusiraminti. Prieš pirkdama būtinai apgalvok, ar tas daiktas šią akimirką tau – pagal kišenę? Ar jis vertas tos kainos, kurią ketini už jį sumokėti. Be to, apsipirkimo terapija visiškai netinka sieloje atsivėrusiai tuštumai užpildyti. Tokiu atveju klajonės po parduotuves tik atitrauks tave nuo dalykų, kurie iš tikrųjų tau svarbūs ir aktualūs šiuo metu.

Nepersistenk! Nors šopingo terapija išties gali suteikti energijos ir pasitenkinimo, jei viršysi savo finansines galimybes, jau artimiausiu metu pajusi ir šio vaisto sukeltas „pagirias“. Todėl atsimink: būtina iš anksto apgalvoti ir tai, ką išties ketini nusipirkti, kokių daiktų tau reikia, ir tai, kokią sumą gali jiems išleisti. Šiukštu neviršyk jos!

Šokoladas
Kodėl tai gerai? Eini iš proto dėl šokolado? Nesijausk kalta. Šiame saldėsyje apstu medžiagų, kurios sveika tavo širdžiai, taip pat flavanoidų, kurie slopina uždegiminius procesus, padeda išlaikyti kraujagyslių elastingumą, saugo arterijas, mažina kraujospūdį, taigi ir širdies smūgio riziką, pakelia gerojo cholesterolio koncentraciją kraujyje, pagerina kraujotaką smegenyse.

Kada nusidėti? Didžiam šokoladoholikų apmaudui, tokiam teigiamam poveikiui pasiekti visai nereikia dėžutės šokoladinių saldainių. Tiesą sakant, visa nauda sveikatai pasireikš net ir išgėrus paprasčiausio kakavos gėrimo. Nelabai vilioja? Kad širdis išliktų sveika, o talija – liauna, neviršyk 10 g šokolado per dieną. Be abejo, tai turėtų būti juodasis šokoladas, kuriame kakavos – ne mažiau kaip 50 procentų.

Nepersistenk! Nors flavanoidai ir labai naudingi, šokolade gausu kalorijų, cukraus ir riebalų – taigi jis vis dar nepatenka į sveiko maisto kategoriją!

Saulės vonios
Kodėl tai gerai? Ne paslaptis, kad saulėta diena pakelia ūpą. Saulės vonios ir ultravioletiniai spinduliai skatina endorfinų – nuotaiką pakeliančių hormonų – išsiskyrimą. Kai kūną paliečia UV B tipo spinduliai, oda pradeda gaminti vitaminą D – šis vitaminas atsakingas už sveikus, tvirtus kaulus, jis saugo nuo autoimuninių ligų ir tam kai kurių rūšių vėžio.

Kada nusidėti? Tam, kad išsiskirtų vitaminas D, saulėje reikia pabūti be apsauginio kremo, kuris blokuoja vitamino D gamybą. Aktyviausi UV spinduliai būna apie vidurdienį. Jei tavo oda šviesi, reikiamą vitamino kiekį gautum saulėje pabuvusi 10–15 minučių, maždaug 3 kartus per savaitę. Jei esi tamsaus gymio, saulės vonių laikas gali būti kiek ilgėlesnis.

Nepersistenk! Deja, kai saulės per daug, ant odos greičiau formuojasi raukšlės, ryškėja pigmentinės dėmės, vyksta kiti nepageidaujami reiškiniai. Per daug UV spindulių gali sukelti odos nudegimų, su saulės vonių pertekliumi siejami ir 65 procentai melanomos, vienos agresyviausių vėžio formų, atvejų ir 90 procentų kito tipo odos vėžio atvejų. Jei saulėje tenka praleisti ilgiau nei 10–15 minučių, ypač atviroje vietovėje, pavyzdžiui, sode ar paplūdimyje, būtinai pasitepk odą apsauginiu kremu ir atnaujink jo sluoksnį kas 2 valandas.

Užkandžiai
Kodėl tai gerai? Mokslininkai nustatė, kad žmonės, kurie kartkartėmis leidžia sau pasmaližiauti ar užkąsti ko nors skanaus, bet ne sveiko, turi šansų numesti daugiau svorio nei žmonės, kurie laikosi labai griežtos dietos. Visiškai atsisakius to, kas tau labai labai skanu, tik dar labiau sustiprinsi savo norą prisikirsti skanėstų tiek, kiek lenda, taip padidėja tikimybė, kad anksčiau ar vėliau mesi savo sveikąjį mitybos režimą ir pulsi šlamšti netgi gerokai daugiau, nei norėtum – kad atsigriebtum už prarastą laiką.

Kada nusidėti? Geriau nesirink „uždraustųjų“ maisto produktų kai esi išalkusi kaip vilkas. Tai grėstų persivalgymu. Taigi verčiau susiplanuok savo mažus užkandžius derindama juos prie savo mitybos režimo, tarpe tarp pagrindinių patiekalų. Toks planavimas leis pasimėgauti skoniu, bet liks mažesnė pagunda persivalgyti. Ir, be abejo, jei tik įmanoma, stenkis rinktis mažiau kaloringas užkandžių alternatyvas.

Nepersistenk! Tenkinti kiekvieną savo gurmanišką užgaidą – taip pat neefektyvu. Be to, taip pripratintum savo skonio receptorius prie itin saldaus ar riebaus maisto, taigi įprasti sveikieji patiekalai atrodys beskoniai. Pagalvok pati: jei dažnai lepiniesi plaktos grietinėlės desertais, net ir aromatingosios braškės tau ims atrodyti nebe saldus skanėstas, o tik rūgštus priedas.

Liežuvavimas
Kodėl tai gerai? Gandai – tai tarsi socialiniai klijai: liežuvaudami žmonės pajunta solidarumą, tai juos suartina. Net jei nuogirdomis dalinasi du visiškai vienas kito nepažįstantys žmonės. Persakytas gandas – tai ir savotiškai išreikštas pasitikėjimas pašnekovu. Gandą perpasakojantis žmogus priima pašnekovą į sau artimesnį ratą, o pašnekovas savo ruožtu jaučiasi pamalonintas tokio pasitikėjimo. Kita vertus, naudingas net ir žinojimas, kad gali apkalbėti tave – tai priverčia susiimti, nesielgti pernelyg negarbingai, akiplėšiškai, įžūliai.

Kada nusidėti? Visų pirma patartina gerai apgalvoti, kokį atgarsį gali sukelti apkalbinėjimas. Jei jis kitiems niekuo nepakenks – puiku. Tačiau jei dalinatės informacija, kuri gali ne juokais sugadinti kito žmogaus reputaciją ar turėti neigiamų pasekmių jo artimiesiems, verčiau patylėti. Pavyzdžiui: „Ar girdėjai? Diana laukiasi!“ – tiesiog apkalba; „Vakar sužinojau, kad Birutės vyras jai neištikimas ir dar užkrėtė ją sifiliu“ – tai jau piktas gandas, kuris gali pridaryti daug nemalonumų ne tik tiems, kuriuos apkalbi, bet ir tau pačiai: pranešus pirmąją žinią tave aplinkiniai suvoks kaip tam tikrą informacijos šaltinį, taigi sau naudinga, ir taip leis tau plėsti savo socialinius ryšius. Deja, išgirdę antrąjį gandą, jie jau priskirs tave pavojingų žmonių kategorijai – tų, kurie kiša nosį ne į savo reikalus ir kuriuos reikia laikyti toliau nuo savęs.

Nepersistenk! Prisimeni, kaip vaikystėje, išgirdusi ką nors nemalonaus savo atžvilgiu, skubėdavai atšauti: kas taip sako – ant savęs pasisako. Ši vaikiška išmintis išties tiksli. Nes moksliškai įrodyta, jog emocingai pavadinusi ką nors idiotu, žmonėms, kurie šią tavo frazę girdėjo, su žodžiu „idiotas“ visų pirma imsi asocijuotis tu pati! Laimė, šitoks fenomenas galioja ir teigiama prasme: jei nuoširdžiai už akių girsi kokią bendrą pažįstamą, kokia ji žavi, stilinga ir komunikabili, pati šiek tiek apšilsi jos šlovės spinduliuose.

Simuliavimas
Kodėl tai gerai? Manai, kad prireikė bent vienos atokvėpio nuo visko dienos? Tikrai ne tau vienai. JAV psichologai nustatė, kad dviem trečdaliams vyrų ir moterų darbe patiriamas stresas kenkia ir jų asmeniniam gyvenimui. Taigi trumpas atokvėpis padės atkurti prarastos energijos resursus ir kilstelės kūrybingumą.

Kada nusidėti? Tu nesi nei peršalusi, nei karščiuoji, neturi jokių neatidėliotinų reikalų, tačiau taip pat žinai, kad vieną dieną praleidus tavo karjeros planai nesužlugs? Imk išeiginę be sąžinės graužaties. Tai padės išvengti išsekimo, pojūčio, kad visos tavo pastangos darbe – beprasmės. Padovanok sau kitokią dieną, pažvelk į pasaulį kitu žvilgsniu. Susiplanuok užsiėmimus, kurie teikia tau malonumą.

Nepersistenk! Pravaikštos – tai priežastis atleisti tave iš darbo. O pernelyg dažnas „sirgimas“ išties padarys meškos paslaugą kai iš tikrųjų ims ir sušlubuos sveikata. Be to, neatmesk tikimybės, kad visą laisvadienį tave gali persekioti kaltės jausmas ir baimė būti „pagautai“ Todėl nusprendusi pasiimti išeiginę, net jei tavo darbe tokia galimybė oficialiai nenumatyta, derink viską su kolegomis ir valdžia: susitark, kad praleistas valandas atidirbsi kitu metu, prireikus pavaduosi kolegą ar kaip nors kitaip kompensuosi savo nebuvimą darbe, tik šiukštu nedink tai dienai iš savo darbo vietos niekam nieko nepranešusi ir neįspėjusi.

Socialiniai tinklai
Kodėl tai gerai? Visi tie plepalai, statuso pakeitimai ir mintys „ne į temą“, pasak Kento valstijos universiteto mokslininkų, ne tik blaško tavo dėmesį, bet ir... didina laimės pojūtį. Kiti tyrimai parodė, jog bendravimas socialiniuose tinkluose padeda žmonėms tinkamiau įvertinti tarpusavio saitus realiame gyvenime.

Kada nusidėti? Užuot tikrinusi savo statusą kas keletą minučių, skirk savo pamėgtam socialiniam tinklui konkretų laiką, kelis kartus po 5–7 minutes kasdien. Ir būtinai stebėk laiką, nepradink socialiniuose tinkluose visai dienai.

Nepersistenk! Kiekvienas, kam teko bent valandą pasėdėti prie atverto socialinio tinklo lango, patvirtins: laikas lekia nepastebimai. Išties džiugu, kad net ir nuobodžiausią darbą dirbdama turi galimybę pailsėti, atitraukti mintis, su kuo nors paplepėti. Bet jei kaip apsėsta kas keletą sekundžių tikrinsi, ar neatsirado naujas komentaras prie tavo nuotraukos, tai užims pernelyg daug tavo laiko ir energijos, taigi nespėsi atlikti darbų, kurie laukia tavęs šiapus ekrano – o nuo to tikrai netapsi laimingesnė.

Raudona mėsa
Kodėl tai gerai? Liesa raudona mėsa – baltymų lobynas. Be to, organizmas iš tokios mėsos kur kas lengviau nei iš kitų produktų pasisavina geležį, cinką bei vitaminą B12.

Kada nusidėti? Pasak 2010 metais paskelbtos mokslinės studijos, saikingai vartojant raudonos mėsos ir laikantis gerai subalansuotos dietos, mažėja rizika susirgti širdies ligomis ir žarnyno vėžiu. Tiesa, raudoną mėsą rinktis turėtum išmintingai: liesą, pageidautina – žole mintančių galvijų. Ne dažniau kaip 2 porcijas per savaitę.

Nepersistenk! Per daug raudonos mėsos, ypač su riebalais, didina širdies ligų, diabeto ir žarnyno vėžio riziką!

Popiečio snaudulys
Kodėl tai gerai? Nusnausti dieną – puikus būdas šiek tiek atsitraukti nuo kasdienių darbų lavinos, padaryti pertrauką tarp nuolat varginančių problemų. Tai ne tik padeda pailsėti ir vėliau priimti geresnius sprendimus, bet ir skatina kūrybinį mąstymą. Net jei šis miegas tebus snaudulys atmerktomis akimis.

Kada nusidėti? Kadangi dienos snaudulys atitraukia mintis nuo to, ką darai, popiečio metu rekomenduojama imtis darbų, kurie nėra labai skubūs ar reikalaujantys didelio susikaupimo. Jei neturi galimybės pamiegoti – išeik pasivaikščioti ar susitvarkyk savo darbo aplinką.

Nepersistenk! Tiesą sakant, jei duosi valią savo mintims ir fantazijai, gali nutikti ir taip, kad imsi galvoti ne apie malonius dalykus, o apie tai, kas tau kelia didžiausią nerimą šiuo metu, ko bijai. Tai nepadės nei pailsėti, nei pasijusti geriau. Todėl leidusi sau šiek tiek pailsėti, priimk domėn ir tokią taisyklę: negalvoti apie tai, kas blogai, ir nebijoti nieko, kas dar nenutiko. Jei vis dėlto mintys krypsta negatyvia linkme – tai ženklas, kad turėtum pakeisti savo veiklą, imtis ko nors, kas atitrauktų tave nuo nerimastingų, bauginančių dalykų.

Televizorius
Kodėl tai gerai? Dėl tos pačios priežasties, kodėl įsijungi televizorių kaskart kai rodo tavo mėgstamą laidą ar filmą: tai padeda tau pasijusti gerai, suteikia savotišką kompaniją ir tiesiog yra įdomu. Komedijos, humoro laidos, teigiamas emocijas keliantys filmai padeda tau pasijusti geriau, organizmas išskiria daugiau endorfinų, mažėja streso lygis.

Kada nusidėti? Televizorių žiūrėk ne ilgiau kaip 2 valandas per dieną (mažiau – tikrai galima!). Kad neįprastum drybsoti ant sofos, tuo metu užsiimk kokia nors veikla: sėsk ant treniruoklio, mankštinkis ar bent jau paimk į rankas rankdarbį. Siužetas reikalauja viso tavo dėmesio? Tuomet pajudėk per reklamos pertraukėles. Ir šalin rankas nuo užkandžių kol televizorius įjungtas!

Nepersistenk! Moterys, kurios televizorių žiūri po 3–4 ir daugiau valandų kasdien, dukart dažniau būna nutukusios nei tos, kurias žydrasis ekranas privilioja tik trumpam.

Į viršų