facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

2013-07-24 02

Rylos vienuolyne turistai gali aplankyti per 200 vienuolių celių.
Ievos MAČIULYTĖS nuotr.

Ieva MAČIULYTĖ
Saulėta, Balkanų brangakmeniu vadinama Bulgarija pasitinka švelniu klimatu, karšta saule, aukso spalvos paplūdimiais, nepaprastais gamtovaizdžiais bei smaragdo spalvos Juodąja jūra. Bulgarijos kurortai buvę garsūs dar Sovietų Sąjungos laikais, šiandien vilioja turistus iš viso pasaulio naujai pastatytais, renovuotais aukščiausios klasės viešbučiais, teikiančiais įvairiausio spektro paslaugas, galinčias patenkinti net įnoringiausio turisto įgeidžius.

Gyvenimas – turistams
Bulgarijos kurortuose nėra vietinių gyventojų. Viskas pritaikyta turistiniam sezonui, kuris prasideda jau gegužės pradžioje ir tęsiasi iki pat spalio mėnesio pabaigos. Tiesa, gegužės mėnesį jūra dar vėsoka, bet saulė kaitri. Aukščiausia oro temperatūra būna liepos – rugpjūčio mėnesiais, kuomet net vandens temperatūra pakyla iki 26 laipsnių, o smėlis būna toks karštas, kad basomis kojomis neįmanoma stovėti. Juodoji jūra yra rami, švari ir negili, druskos yra dvigubai mažiau nei Viduržemio jūroje, nėra plėšriųjų žuvų. Jei pasiseks, rugpjūčio mėnesį plaukiojant jūra, galima išvysti ir delfinus. Visi paplūdimiai yra smėlėti, įėjimas į juos nemokamas, budi gelbėtojai. Be jokių problemų susikalbėti galima angliškai, rusiškai, neretai vokiškai ar prancūziškai. Bulgarija stebina kurortų gausa. Akys raibsta bandant išsirinkti pati geriausią ir labiausiai atitinkantį lūkesčius. Saulėtas Krantas (Sunny Beach), Pomorė (Pomorie), Nesebras (Nessebar), Auksinės kopos (Golden Sands) laukia tų, kurie nori ne tik pasimėgauti saule paplūdimyje, bet ir patirti, koks aktyvus, įvairialypis ir spalvingas yra kurortų naktinis gyvenimas. Naktiniai klubai, barai, restoranai su gyvai atliekama muzika vilioja turistus linksmybėms iki ryto. Centrinėmis gatvėmis šurmulys gundo nelikti viešbučio kambaryje ir prisijungti prie smagaus ir nuoširdaus bulgarų juoko ir turistų klegesio. Tad jei norėtumėt ramaus miego naktimis, reiktu rinktis Albenos (Albena) ar Šv. Konstantino (St. Constantin) kurortus. Juose daug žalumos, kurortai nedideli ir jaukūs, viešbučiai atokiau vienas nuo kito, o ir triukšmingų barų ne tiek daug, tuo labiau, kad jie anksčiau uždaromi. Šie kurortai ypatingai mėgstami jaunų šeimų su vaikais bei pagyvenusių žmonių. Šalia yra žirgynai, tik 2005 m. atidarytas Vandens parkas.
Kurortuose daug sveikatingumo centrų, labai populiarių tarp poilsiautojų, kurie atostogaudami nori ne tik mėgautis jūros ir saulės teikiamais malonumais, bet ir sustiprinti sveikatą įvairiomis medicinos procedūromis, naudojančiomis natūralias gydomąsias priemones.

Pažintis per maistą
Lankantis Bulgarijoje būtina paragauti nacionalinių patiekalų. Salotos „Šopskij“ (pomidorai, agurkai, brinza (bulgariškas avies arba karvės sūris), alyvuogės, petražolės); Giuveč (mėsa, paruošta su įvairiomis daržovėmis ir rūgpieniu); Kebab (įvairių rūšių mėsa su daržovėmis); Kiufteta (kepti mėsos maltinukai); Miš maš (kiaušinienė su pomodorais, pipirais ir brinza); Musaka (malta mėsa su bulvėmis, kiaušiniais ir baklažanais); Sarmi (balandėliai įvynioti į kopūstų ar vynuogių lapus su mėsos ar ryžių įdaru); Tarator (Šalta rūgpienio sriuba su agurkais, sviestu, prieskoniais); Imambajaldy (baklažanai, įdaryti įvairiomis daržovėmis ar mėsa); Avies brinza ar geltonas sūris – patiekiamas voliotas džiūvėsėliuose ir apkeptas (paniruotas); Kaškava (geltona brinza); Banica (tešla, įdaryta brinza ir mėsa); Garaš (šokoladinis tortas). Kavinėse patiekalų porcijos didelės, dažnai klientai tiesiog pavaišinami nacionaliniais gėrimais. Pagal senovės tradicijas bulgarai nuo seno moka gaminti gerą vyną ir stiprią rakiją.

Seniausi miestai – neišsemiamas istorijos šaltinis
Vietiniai mėgsta kartoti, kad kurortuose nėra tikrosios Bulgarijos dvasios. Šalis didelė, gražių ir spalvingų vietų gausybė, tad per kelias savaites vargu ar bent mažąją dalį įmanoma pamatyti. Nesebras, dar kitaip vadinamas Keturiasdešimties mirusių cerkvių miestu, pakeri savo gamtovaizdžiu ir, žinoma, cerkvėmis, kurių šiandien likę tik mažoji dalis, siauromis gatvelėmis, gatvės muzikantais, jaukiomis parduotuvėmis, kur siūloma įsigyti keramikos ar lino dirbinių. Lankantis Rylų vienuolyne (Rila Monastery), kurio istorija siekia XV amžių, regis, sustoja laikas žvelgiant i didingą pastatą, sudetingą jo architektūrą ir neapsakomo grožio kalnus aplinkui. Balčikas – vienas iš gražiausių miestų prie jūros, įkurtas VIa. Pr. Kr. Ant stačių baltų kalkinių uolų. Senovinis miesto pavadinimas – Krunoj (šaltinis). Iki šiol miestelio kalnų tarpeliuose trykšta mineralinio vandens šaltiniai. Čia yra puikus Botanikos sodas, kuriame daugiau nei 600 unikalių augalų rūšių, kaktusų alėja. Botanikos sode puikuojasi buvusios Rumunijos karalienės Marijos rezidencija. Kaliakros iškyšulys apipintas įvairiausiomis legendomis bei padavimais. Vienas iš jų byloja apie tai, kad 40 nuostabaus grožio mergelių, nenorėjusių pakliūti į turkų rankas, supynė kasas į vieną ilgą kasą ir susikibusios rankomis nušoko nuo aukštos uolos, vėliau pavadintos Kaliakros („grožio“) vardu. Ir tai tik maža dalis viso grožio šalies, turinčios sudėtingą istoriją, tvirtas tradicijas, papročius.

Svetingumas – tautinis bruožas
Kad tai svetinga ir nuoširdi tauta, turbūt niekas ir nedrįstų suabejoti. Užsukus pas paprastus kaimo žmones, būsite nuoširdžiai pakviesti prie stalo, pavaišinti vynu (kone kiekvienas kaimo gyventojas pats daro vyną) ir kitais tradiciniais patiekalais, senoliai niekada neatsisakys padainuoti bulgarų liaudies dainų ir dar įdės lauktuvių. Patys vietiniai mėgsta sakyti, kad jų širdys atidarytos visiems pro šalį einantiems.
Kai taip šiltai sutinkami atvykėliai, nedrąsu ir pykti, kuomet parduotuvėje aptarnaudama klientus pardavėja tiesiog išeina kažkur kelioms minutėms savo reikalais, ar sutartu laiku į susitikimą vėluojama. Nesistebėkite, jei kavinėje ilgokai teks laukti užsisakytų patiekalų, autobusas vėluos, o gal net ir neatvažiuos. Miesto gatvėmis poilsiautojai pastebi savitas vairavimo taisykles – regis, važiuojama nepaisant jokių taisyklių. Viskas gerai. Nėra kur skubėti. Čakaj (palauk), ko gero, būtų pirmas išmoktas ir dažniausiai girdimas žodis bulgarų kalba.

2013-07-24 01

Auksinių kopų kurortas labai populiarus tarp turistų.
Ievos MAČIULYTĖS nuotr.

2013-07-24 03

Velyko Tyrnovo architektūra mena 14 amžių.
Ievos MAČIULYTĖS nuotr.

Į viršų