facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

2014-07-23 12

Dietologų teigimu, reguliariai maitintis būtina kasdien.
A. Mieliauskienė: „Jei norite, kad jūsų vidinis grožis būtų matomas, atsikratykite „lašinių skafandro.“
Artūro STAPONKAUS nuotr.

Diana JANUŠAITĖ
Visos merginos ir moterys nori būti gražios bei lieknos. Tačiau ne kiekviena gali pasigirti tobula figūra. Todėl norėdamos sulieknėti dailiosios lyties atstovės kartais imasi drastiškų priemonių. Badavimas, griežtų dietų laikymasis, fizinis savęs alinimas sporto klubuose daugelio jau visai nebestebina. Situacija tampa sudėtingesnė, kai sunku atskirti, ar mergina iš tiesų maitinasi, ar tik apsimetinėja.
Pastebima, kad ryškėja nauja tendencija viešumoje valgyti riebų, kaloringą maistą, o likus vienumoje badauti. Pastaruoju metu socialiniuose tinkluose sparčiai gausėja nuotraukų, kuriose nesveikai lieknos merginos viešai demonstruoja, kad valgo spurgas, mėsainius, picas. Specialistų teigimu, noras propaguoti tokią nesveiko maisto dietą gali slėpti rimtas fiziologines ir psichologines problemas.

Mūsų organizmas – ne šiukšlynas
Respublikinės Šiaulių ligoninės dietologė Regina Galubauskienė „Šiaulių naujienoms“ pasakojo, kad su valgymo sutrikimais dažniausiai susiduria jaunuoliai, ypač jauno amžiaus panelės. Jos vaikydamosi tam tikrų mados etalonų ir lieknumo kulto nereguliariai maitinasi, laikosi griežtų dietų, badauja, o po to persivalgo.
Dietologės nuomone, didžiausią klaidą merginos daro, kai nesilaiko normalaus mitybos režimo. „Negalima badauti, o po to vėl pradėti valgyti daug riebaus, kaloringo maisto. Taip padaroma didelė žala organizmui. Toks elgesys gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Atsiranda didesnė tikimybė susirgti nervine anoreksija ar bulimija“, – kalbėjo R. Galubauskienė.
Pasak jos, kiekvienas žmogus turi maitintis tris kartus per dieną. Valgyti pusryčius, pietus ir vakarienę. Rinktis patiekalus, kuriuose būtų pakankamai riebalų, baltymų ir angliavandenių. Neužmiršti valgyti vaisių ir daržovių bei vartoti daugiau skysčių.
„Per parą žmogus turi suvartoti tam tikrą kiekį kalorijų, kuris yra nustatomas pagal individualų kūno masės indeksą. Valgyti kas 3–4 valandas ir neleisti, kad skrandis būtų visiškai tuščias“, - pažymėjo dietologė.
Nenorintiems ar negalintiems atsispirti pagundai suvalgyti ką nors nesveiko, R. Galubauskienė pataria sau nekelti pernelyg griežtų reikalavimų: „Jei nesugebate sutramdyti noro paragauti gardžiai kvepiančios bandelės, leiskite ją sau suvalgyti. Žinoma, pasilepinkite tik viena, bet ne trimis iš karto. Naujų mitybos įpročių negalima pradėti formuoti iš karto. Nieko tokio, jei prieš pradėdami sveikai maitintis grįšite prie senų įpročių, svarbiausia po truputį jų atsikratyti, nesistengiant visko pakeisti per dieną.“
Diplomuota medikė mokslininkė Alma Mieliauskienė supranta tas merginas, kurios nori būti gražios ir lieknos. Jos nuomone, antsvorio atsikratyti būtina. „Kūnas - mūsų sielos indas, todėl tokia brangenybė negali būti šiukšlyne. Vartojant nevisavertį maistą organizme kaupiasi įvairūs nuodai, šlakai, toksinai, bjaurojantys mūsų kūną ir sukeliantys papildomų sveikatos problemų. Todėl savo svoriu rūpintis būtina. Jei norite, kad jūsų vidinis grožis būtų matomas, atsikratykite „lašinių skafandro“, - kalbėjo A. Mieliauskienė.
Medikė prasitarė, kad svorį reikia mesti tik toms, kurios iš tiesų turi antsvorio. Taip pat renkantis maistą sąmoningai mąstyti ir galvoti, kas organizmui sveikiausia. „Panelės badaudamos, o po to persivalgydamos daug kaloringo maisto daro didelę klaidą. Toks elgesys rodo, kad jos savimi nepasitiki ir turi rimtų problemų. Aš esu kategoriškai nusiteikusi prieš badavimą. Taip elgtis negalima. Lieknėjant reikia vadovautis sąmoningumu, o ne imtis drastiškų priemonių“, - sakė A. Mieliauskienė.
Medikė, remdamasi savo asmenine patirtimi, perspėja, kad didžiausią žalą svoriui ir sveikatai daro netinkamų produktų vartojimas. Ji išskyrė, kad nesveikiausia valgyti daug margarino ir liesų pieno produktų: „Užtenka suvalgyti tik vieną šaukštą margarino, kad svoris pradėtų augti. Jis skirtas ne žmonėms, bet kalakutų fermoms, siekiančioms, kad paukščiai greičiau nutuktų. Ne ką rečiau žmones klaidina mąstymas, kad mažiausiai žalos svoriui turi liesi pieno produktai. Tai yra mitas. Priešingai, žmonės jų turėtų vengti ir rinktis natūralius, kaimiškus bei riebius pieno produktus, nes jie sveikiausi.“
Taip pat A. Mieliauskienė pataria valgant neskubėti, ramiai viską sukramtyti, pavalgius nesportuoti ir ramiai pagulėti: „Pasimaitinus protingiausia būtų pailsėti, leisti organizmui maistą suvirškinti. Ir tik po to imtis likusių dienos darbų.“

Būtina reguliariai mankštintis
Tuo tarpu sporto ir sveikatingumo klubų trenerė Žaneta Valainienė pataria jaunoms merginoms ir panelėms ne tik sveikai maitintis, bet ir užsiimti aktyvia sportine veikla. Pradėti rimtai ir reguliariai mankštintis.
„Požiūris, kad vieną savaitę sportuoju, kitą - tinginiauju, neduos teigiamų rezultatų. Sveikas kūnas reikalauja nuolatinio judėjimo. Tik išsiugdžiusios įprotį sportuoti galime tikėtis ilgalaikių ir ilgai išliekančių rezultatų“, – sakė Ž. Valainienė.
Norinčioms turėti gražų ir sveiką kūną trenerė pataria rimtesnėmis treniruotėmis užsiimti bent kelis kartus per savaitę, o fiziškai judėti bent vieną valandą per dieną. Galima tiesiog pasivaikščioti miesto gatvėmis, padirbėti sode, sutvarkyti namus arba atlikti nesunkius pratimus įvairiems kūno raumenims dailinti. Svarbiausia, kad sportas nevirstų kančia.
„Visur reikalingas sveikas protas, todėl iš pradžių mankštinkitės mažesnio intensyvumo treniruotėse. Jei sportas jums reikalingas tik gerai savijautai palaikyti ir didelių aukštumų nesiekiate, pakanka reguliarių treniruočių porą kartų per savaitę. Rinktis galite pagal savo skonį: nuo lėtų pilateso užsiėmimų, funkcinių anticeliulitinių treniruočių, vandens aerobikos iki zumbos ar Rytų kovos menų treniruotės“, - sakė specialistė.
Paklausta, ar yra kokių technikų, kurios pirmąjį treniruočių mėnesį padarytų ne tokį ,,skausmingą“, Ž. Valainienė drąsino: ,,Nebijokite eksperimentuoti! Jeigu pasirinkta treniruotė nepatinka, išbandykite kitas, kol atrasite tai, kas geriausiai tinka ir daro didžiausią poveikį būtent jums. O jeigu mėgstate patinginiauti, į sporto užsiėmimus pasiimkite draugę ar draugą, kurie neleis sėdėti namuose ir suteiks jums taip reikalingos motyvacijos.“

Kartais ligą reikia gydyti prievarta
Vis dėlto negalima pamiršti, kad valgymo sutrikimai ir liguistas noras turėti liekną kūną yra ne tik fiziologinis, bet ir psichinis sutrikimas.
Šiaulių psichiatrijos ligoninės Ūmių būklių skyriaus vedėjo Arūno Rimkaus teigimu, atskirti, kada toks elgesys tampa liga, nesunku.
„Kiekvienas žmogus į aplinkos dirgiklius reaguoja skirtingai. Pavyzdžiui, vieni stresinėje situacijoje greitai sutrinka, o kiti reaguoja ramiau. Tai priklauso nuo kiekvieno iš mūsų smegenų veiklos. Kartais, kad žmogaus smegenų veikla sutriktų, užtenka itin silpnų dirgiklių. Sužinoti, ar tokia reakcija normali, galima stebint asmens elgesį. Jei atliekami veiksmai pradeda trukdyti žmogui ramiai gyventi, jei jis nebesugeba dirbti, bendrauti su aplinkiniais, tuomet galima manyti, kad tai jau yra liga. Tačiau jei jis ir toliau sugeba palaikyti normalius santykius su aplink jį esančiais žmonėmis, tuomet manytina, kad toks elgesys tiesiog keistas“, - teigė A. Rimkus.

Į viršų