Vasara – vestuvių metas. Daugelis savo gražiausią gyvenime šventę planuoja švęsti būtent vasarą, kai visa gamta žydi. Tačiau ar vien tik balta suknelė, gėlės ir du jauni žmonės norėdami santuokos yra jai pasiruošę? Vis dažniau tenka girdėti, jog tuoktis bažnyčioje verta vien dėl gražių nuotraukų. Tačiau kaip yra iš tikrųjų? Apie santuoką, jos prasmę ir esmę kuriant šeimą „Šiaulių naujienos“ kalbina Kelmės rajono Tytuvėnų bažnyčios kleboną Rimantą Žaromskį ir Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėją Vilmą Melenienę.

Bažnytinei santuokai ryžtasi brandesnio amžiaus
Vien Tytuvėnuose praėjusiais metais buvo sutuoktos 89 poros. Šiemet klebonas R. Žaromskis spėjo sutuokti dar 47 poras. Pasak klebono, tikėtina, jog ir šiemet santuokos sakramentą priims tiek pat daug porų, kiek ir pernai, nes Tytuvėnų bažnyčia ir vienuolynas itin patraukli vieta santuokai. Tačiau pompastikos tarp bažnyčios sienų neretai ieško visai į bažnyčią nevaikštantys, o kartais net ir netikintys žmonės. Be to, per metus sutuokiama vos viena kita parapijiečių pora, nes didžioji dalis atvyksta susituokti Tytuvėnuose vien dėl gražios bažnyčios.

„Kiekvienas atsirenka, ko nori iš bažnyčios. Kunigas negali peršviesti žmogaus sielos, todėl viskas priklauso nuo paties žmogaus ir jo sąžinės. Nors kartais reikia atvesti į doros kelią jauną žmogų. Tam ir organizuojami šeimoms mokymai, kur jauni žmonės ruošiami santuokai“, – sako R. Žaromskis.

Šiuo metu besituokiančių vyrų amžiaus vidurkis 29-eri metai, o merginų – 27-eri. Pasak kunigo, beveik nebeliko santuokų, kai tuoktųsi vos tik baigę mokyklą 18 metų jaunuoliai.

„Bažnytinei santuokai ryžtasi vis vyresni. Mūsų pagrindinis tikslas – kad sutuoktiniai gyventų Dievo laiminamoje santuokoje. Bet būna įvairių dalykų, nes kaip ir gyvenime, kiekvienas ieško savo kelio. Vienam Dievo nereikia iki tam tikro momento ir prireikia, kai kas nors atsitinka. Kitiems jo visada reikia. Norėtųsi, kad ir jauni žmonės, žengdami prie altoriaus, žinotų santuokos esmę ir išpažintų tikėjimą“, – sako kunigas.

Išimties atvejai kada galima-negalima tuoktis
Pasak klebono, antrą kartą tuoktis bažnyčioje galima tik tuo atveju, jei pirmoji santuoka yra pripažinta negaliojančia.

„Mano praktikoje per 10 metų buvo vienas atvejis, kai laiminau santuoką bažnyčioje, kurią sudarė žmogus jau antrą kartą. Tačiau tam buvo reikalingas vyskupo leidimas, kad pirmoji santuoka būtų negaliojanti. Visko apie žmogų žinoti neįmanoma net kunigui. Yra ir kitų išimčių, kai tuoktis negalima bažnyčioje. Pavyzdžiui, dabar ypač yra reklamuojamos įvairios priešvedybinės sutartys. Tačiau bažnytinei santuokai jokių  priešvedybinių  sutarčių būti negali. Žinoma, neturime galimybės patikrinti, ar būsimi sutuoktiniai yra tokią sutartį pasirašę, ar ne. Kliaujamės žmonių sąžiningumu. Yra buvę, kad kai pildėme anketą prieš santuoką, jaunavedžiai pasisakė, jog yra parašę priešvedybinę sutartį. Tada teko nuliūdinti jaunus žmones, kad jie dėl to negalės priimti bažnytinės santuokos“, – pasakoja R. Žaromskis.

Pasak kunigo, bažnytinei santuokai reikalingas specialus pasiruošimas. Kartais tuoktis norą pareiškia nekrikštyti ir kitų sakramentų nepriėmę žmonės. Viską įmanoma sutvarkyti, tačiau reikia laiko, nes, pavyzdžiui, sutvirtinimo sakramentą priimti sudėtinga, nes jį teikia tik vyskupas, skirtingai nei komunijos ar krikšto sakramentus.

„Yra įvairių santuokos išlygų, kai kunigas porą gali sutuokti, net jei vienas iš jų yra nekrikštytas ar išpažįsta kitą religiją, tuo atveju, kai pora pasižada vaikus auklėti katalikišku tikėjimu. Kai pora yra netikinti Dievu, tada jau reikalingas specialus vyskupo leidimas. Taip pat dažnai nesusituokę tėvai nori pakrikštyti savo vaikučius. Tačiau tokiems žmonėms aiškinu, jog pats krikštas yra tikėjimo liudijimas ir perdavimas ir kam jį perduoti, kai patys yra netikintys. Kam tą vaikelį sprausti į tą tikėjimą, kai patys tuo tikėjimu nesinaudoja ir Dievo malonėmis. Yra liūdna, kai tenka tėvams aiškinti“, – sako R. Žaromskis.

Pasak Tytuvėnų klebono R. Žaromskio, dabar apie sudarytą bažnytinę santuoką kunigas yra įpareigotas pranešti civilinės metrikacijos skyriui.

„Dabar daugiau popierizmo tvarkymo, tačiau apie visas santuokas privalome pranešti. Net ir tuo atveju, jei į bažnyčią atvyksta jaunieji jau sudarę civilinę santuoką, mes dar kartą pranešame apie bažnytinę santuoką“, – sako kunigas.

Bažnytinė santuoka nėra labai populiari
Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja V. Melenienė sako, jog bažnytinė santuoka pastaraisiais metais nėra dažnai sudaroma. Pavyzdžiui, praėjusiais metais iš visų 8 026 įregistruotų santuokų bažnytinę pasirinkto tik 171 pora. Anot V. Melenienės, tai priklauso nuo kelių dalykų, nes jei žmogus netikintis, jis ir nenori tuoktis bažnyčioje. Todėl bažnytinę santuoką renkasi tik išpažįstantys tikėjimą.

Nors vasarą vestuvių pats įkarštis, tačiau pasitaiko porų, kurios savo santuoką įregistruoti nusprendžia pavasarį ar žiemą.

„Kai kurie renkasi vienodus skaičius, kai kurie tuokiasi pažinties dieną ar net gimimo dieną. Kas kaip sugalvoja, tas taip ir daro. Dabar ypač populiaru vestuves planuoti iš anksto. Ypač tie, kurie tuoktis į Lietuvą grįžta iš užsienio vestuves pradeda planuoti likus metams iki jų. Paprastai prašymą tuoktis būtina pateikti likus mėnesiui iki santuokos. Sulaukiame ir išskirtinių prašymų sutuokti savaitės viduryje. Visuomet stengiamės patenkinti žmonių prašymus“, – sako V. Melenienė.

Populiariausios santuokos sudarymo vietos Šiauliuose išlieka tos pačios, tačiau, pasak V. Melenienės, vis dažniau jaunieji tuokiasi Botanikos sodo erdvėse, nors pamėgtas yra ir Chaimo Frenkelio vilos parkas, Rėkyvos ežero teritorija. Kartais jaunieji pareiškia norą šventinę ceremoniją organizuoti privačioje viloje.

„Išgirstu iš porų, jog kai kada santuoką bažnyčioje jie renkasi vien tik dėl gražios reprezentacinės vietos. Nėra labai daug tokių porų, tačiau jų yra. Dabar žmonės, siekdami jau tą pačią dieną įregistruoti savo santuoką, tuokiasi ne tik bažnyčioje, bet ir Civilinės metrikacijos rūmuose. Net skatinčiau visus taip daryti, kad neužtruktų  dokumentų tvarkymas. Tai ypač aktualu gyvenantiems užsienyje“, – sako V. Melenienė.

2016 07 28 18

Pasak Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos V. Melenienės, per šiuos metus Šiauliuose buvo įregistruota 381 santuoka, o ištuokų – 234.
Artūro STAPONKAUS nuotr.

Į viršų