Apgriaužti kalėdiniai žaisliukai, nagais išpakuotos dovanos ir nuverstos eglutės – tikros šventės mūsų augintiniams. Dėl tokių darbelių nereikėtų pykti ant savo numylėtinių – juk jiems tiesiog smalsu, kas čia vyksta ir kodėl namuose atsirado kalėdinė eglutė. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad šiuo gražiu laikotarpiu, kai daugelis užsiėmę šventiniais rūpesčiais, nereikėtų pamiršti savo augintinių. Didžiosios metų šventės – tai puikus metas susitikti su šeima ir smagiai pasibūti, tačiau masės naujų žmonių ir triukšmas namuose ne visada patinka mūsų augintiniams.

Gyvūnų kalėdinės išdaigos
Ko gero, kiekvienas susidūrė su nuverstos eglutės, numestų žaisliukų ir nutrauktų girliandų situacija, o kur dar nagučiais išpakuotos kalėdinės dovanos. Gana dažnai naminiai gyvūnai, tiek šunys, tiek katės nusprendžia paragauti eglutės spyglių ar blizgučių, todėl vertėtų atkreipti į tai dėmesį ir labiau pasaugoti savo augintinį.

Atsiradę nauji daiktai namuose patraukia augintinių dėmesį. Pavyzdžiui, katės būtinai norės pažaisti su girliandomis, kabančiais žaisliukais ir blizgučiais.
„Kai kuriuos gyvūnus itin domina traškantys maišeliai, folija, dovanų pakavimo popierius, blizgučiai, stiklo papuošalai, žvakės, purškiamas sniegas. Šiuos daiktus gyvūnai drasko, plėšo, neretai bando paragauti“, – rašoma VMVT pranešime.

Augintiniai, kuriems niežulį kelia dygstantys dantys, gali nukentėti nuo elektros iškrovos, jeigu bandys „paragauti“ kalėdinę girliandą ar kokias nors kitas elektrines dekoracijas. Taigi VMVT specialistai pataria paslėpti visus laidus, kurie gali suvilioti naminius augintinius. Taipogi vertėtų rinktis nedūžtančius žaisliukus ir kuo didesnius, kad mūsų numylėtiniai negalėtų jų praryti.

„Lemputės neturėtų mirksėti, nes kai kurie gyvūnėliai to bijo. Katės mėgsta kramsnoti kambarinių gėlių lapus, jos gali suėsti ir nuodingų augalų, kurie kaip Kalėdų puošmena šventiniu laikotarpiu atsiranda namuose. Puansetijos, amalai, lelijos, amariliai, filodendrai, difenbachijos gyvūnams gali sukelti vėmimą, viduriavimą, apatiją ar turėti dar rimtesnių pasekmių. Tačiau, apsinuodijimas augalais nėra toks dažnas, didesnio augintinių susidomėjimo sulaukia gaminamo maisto kvapai“, – teigia VMVT specialistai.

Augintinių lepinimas
Per šventes žmonės mėgsta palepinti savo naminius gyvūnėlius – duoti įvairių maisto produktų, kurie gali būti ir žalingi. Ypač nuodingas skanėstas yra šokoladas, kuris gyvūnui gali sukelti viduriavimą, vėmimą, širdies ritmo sutrikimus, hiperaktyvumą, troškulį, drebulį ir net gali baigtis gyvūno gaišimu.

„Taigi, geriau nepuošti eglutės šokoladiniais saldainiais. Panašius požymius gali sukelti ir alkoholis, avokadai, kurie ypač pavojingi graužikams ir paukščiams. Netinkami gyvūnams produktai – svogūnai, česnakai, daug druskos ar cukraus turintys patiekalai, dirginantys virškinimo traktą ir neigiamai veikiantys skysčių pusiausvyrą ir kraujo sudėtį, galintys sutrikdyti organizmo veiklą“, – rašoma VMVT pranešime.

Šventės ypatingos šunims, nes šie augintiniai labai dažnai gauna daugybę kaulų. Tačiau gyvūnėlių mylėtojai turėtų nepamiršti, kad kai kurie kaulai gali sukelti skausmingą tuštinimąsi, pavyzdžiui, ypač pavojingi paukštienos kaulai, kurie gali skilti į aštrias atplaišas ir taip pažeisti gyvūno gerklas bei virškinamąjį traktą. Tad geriau tokių kaulų savo šuniukams neduoti.

Kitas svarbus dalykas – tai šiukšlinė, kurioje per šventes pilna įvairiausiai kvepiančių bei naminius gyvūnėlius viliojančių maisto atliekų. Gyvūnai užuodžia ir dažnai ieško gardaus kąsnelio, taip išversdami šiukšlines. Prisivalgę įvairiausių maisto likučių naminiai gyvūnėliai taipogi gali pasijausti blogai – jiems gali sutrikti virškinimas ir pan.

„Taigi, svarbu prižiūrėti, kad gyvūnas neprisiėstų tokių „skanėstų“, kuriais galima užspringti ar kurie galėtų iššaukti virškinamojo trakto nepraeinamumą, sužalojimus, būti nuodingi. Reikėtų tinkamai paslėpti šiukšles ir maisto atliekas gyvūnams neprieinamose vietose“, – teigia VMVT specialistai.

Triukšmas ir garsai
Neįprasti garsai ir triukšmas namuose gali išgąsdinti naminius gyvūnėlius, nes jie nėra prie to pripratę. Pavyzdžiui, naujametinių fejerverkų garsai, balionų sprogdinimas, šampano butelių kamščių pokšėjimas gali išgąsdinti numylėtinius.

„Didesnė dalis augintinių, ypač šunys, puola slėptis, isteriškai laksto po namus, loja, staugia, lekuoja, dreba ar be perstojo žiovauja. Silpnesnės nervų sistemos gyvūnai gali pradėti šlapintis ar viduriuoti, prarasti apetitą net keletui dienų. Todėl geriau gyvūnus laikyti ramesnėje patalpoje, bandyti nukreipti jų dėmesį, sukelti jiems įprastą triukšmą, įjungti televizorių ar muziką, ir taip nuslopinti neįprastus garsus. Fejerverkus derėtų leisti kaip įmanoma atokiau nuo lauke laikomų šunų voljerų ar ūkinių pastatų, kuriuose laikomi gyvūnai“, – sako VMVT specialistai.

Į viršų