facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Mokslininkai mano, kad neįprastos sandaros kristalai Žemėje atsirado iš kosmoso, informuoja BBC.

Kvazikristalų sandara labai neįprasta ir panaši į stiklo sandarą. Juos atrado Izraelio mokslininkas Danielis Šechtmanas (Daniel Shechtman). Už šį atradimą 2011 metais jam buvo skirta Nobelio chemijos premija. Iš pradžių kiti mokslininkai D. Šechtmano atradimą išjuokė, nes buvo manoma, kad tokia kristalų sandara neįmanoma.

Kvazikristalai neįprasti tuo, kad jų sandara nėra simetriška kaip visų kitų kristalų. Be to, skiriasi ir jų fizinės savybės. Prieš dvejus metus kvazikristalai buvo pirmą kartą rasti gamtoje, iki tol jie buvo kuriami laboratorijose.

JAV nacionalinės mokslų akademijos mokslininkai ištyrė Koriakų kalnuose Rusijoje rastus kvazikristalus. Mokslininkai ištyrė kristaluose esančias įvairias deguonies formas - izotopus ir nustatė, kad tokių izotopų nėra jokiuose žinomuose Žemės mineraluose. Tačiau tokie deguonies izotopai randami meteorituose. Be to, mokslininkai rado tokio silicio dioksido, koks gali susidaryti tik esant labai dideliam slėgiui, pavyzdžiui, Žemės gelmėse - mantijoje arba meteoritui atsitrenkus į Žemės paviršių.

Mokslininkai priėjo išvadą, kad kvazikristalai gali natūraliai susidaryti kosmose.

Eltos inf.
Į viršų