facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Antradienio popietę Lietuvos Prezidentės Dalios Grybauskaitės, forumui pirmininkaujančio susisiekimo ministro Eligijaus Masiulio ir Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus pavaduotojo ekonomikai ir socialiniams reikalams Jomo Kveimo Sandaramo (Jom Kwam Sundaram) kalbomis oficialiai atidarytas penktasis pasaulinis Interneto valdymo forumas.

Prezidentė D. Grybauskaitė pabrėžė, jog interneto plėtra yra labai svarbi viso pasaulio pažangai, tačiau vis dažniau globalaus tinklo galimybėmis bando pasinaudoti nesąžiningi vartotojai.

"Dar taip neseniai gimęs internetas tapo neatsiejama gyvenimo dalimi. Be globalaus elektroninio tinklo nebeįsivaizduojamas šių dienų verslas, viešosios paslaugos, informacijos sklaida, kultūra ir žmonių bendravimas. Lietuva pagal interneto spartą ir judriojo telefono ryšio skvarbą yra tarp pirmaujančių pasaulio šalių. Turime ir toliau investuoti į technologijų plėtrą ir sparčiau įgyvendinti tiek nacionalinę, tiek europinę skaitmeninę darbotvarkę", - kalbėjo šalies vadovė.

Prezidentė pabrėžė, kad per pastaruosius kelerius metus išaugęs internetinių įsilaužimų skaičius, padidėjęs nelegalios programinės įrangos vartojimas liudija, jog būtina stiprinti ateities interneto infrastruktūros patikimumą ir saugumą, sutelkti tarptautines pastangas vykdant bendrus tyrimus ir numatant sprendimus.

Prezidentė pabrėžė, kad interneto skvarba svarbi menininkams, verslininkams, mokslininkams ir žmogaus teisių aktyvistams ir kad vis dažniau saugumo skylėmis bando pasinaudoti nesąžiningi vartotojai.

"Mums turi būti labai svarbi asmens duomenų ir intelektinės nuosavybės apsauga, kaip užkirsti kelią įvairioms vagystėms. Nusikalstamumas globalizuoja, todėl pavienės nacionalinės priemonės neįveiks tų iššūkių. Išlaikykime laisvos erdvės principus ir raskime būdus, kaip užkirsti kelią nusikalstamumui internete", - ragino Jos Ekscelencija.

Beje, šalies vadovė kalbą pradėjo nuo krepšinio ir pastebėjimo, kad Lietuvos politikai moka dainuoti. Prieš jos kalbą Seimo narys, Seimo informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkas Vytautas Grubliauskas grodamas trimitu atliko Luiso Armstromgo (Louis Armstrong) dainą "What a wonderful world".

"Kaip galėjote pastebėti, mūsų politikai moka dainuoti, ir ne tik per TV laidas, kas tapo jų tapatybės dalimi", - angliškai sakė D. Grybauskaitė.

Susisiekimo ministras E. Masiulis pabrėžė, kad kiekvienas žmogus privalo turėti galimybę naudotis internetu.

"Šiandien nieko nestebina, kad teisė į internetą laikoma tokia pat esmine žmogaus teise kaip teisė į laisvę, darbą, sveikatos apsaugą ar nuosavybę. Kai kurios šalys šią teisę jau įtvirtino juridiškai", - sakė ministras.

Šiuo metu Vyriausybė svarsto Susisiekimo ministerijos pateiktą Informacinės visuomenės plėtros 2010-2015 strategiją. Joje Susisiekimo ministerija siūlo kompensuoti interneto įvedimą ar abonentinį mokestį mažiausias pajamas turintiems šalies gyventojams.

"Tam, kad internetas būtų vienas iš šalių ekonomikos plėtros veiksnių ir kad visiems gyventojams būtų sudarytos galimybės naudotis sparčiu interneto ryšiu, verslo iniciatyvos nepakanka. Valdžios institucijų vaidmuo taip pat yra itin svarbus, turi būti nuolat įgyvendinami projektai, siekiantys suteikti prieigą prie interneto įvairioms socialinėms grupėms ir nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos. Ypač didelis dėmesys turi būti skirtas besivystančiose šalyse", - sakė ministras.

Tą daro ir Lietuva, tiesianti plačiajuosčio interneto tinklus šalies kaimiškose vietovėse. Šiuo metu plačiajuosčiu internetu gali naudotis apie 80 proc. šalies gyventojų. 2015 m. spartusis internetas būtų pasiekiamas 98 proc. šalies gyventojų. Šalyje jau dabar įkurtas tankiausias Europoje nemokamų viešųjų interneto prieigos taškų tinklas.

Spaudos konferencijoje E. Masiulis konferencijoje sakė, kad jam įdomiausia būtų sužinoti, kas bus po interneto ir kaip apsaugoti savo vaikus.

"Šeimoje auginame dvynukus, kuriems septyneri. Manau, kad viena svarbiausių temų yra, kaip interneto plėtra galėtų padėti vaikams tobulėti ir kad jie galėtų maksimaliai iš interneto pasiimti to, ko iš tikrųjų reikia, ir kaip apsaugoti juos nuo to, ko jiems geriau nematyti", - sakė E. Masiulis.

Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus pavaduotojas J. K. Sandaramas pabrėžė, kad interneto plėtra neturėtų būti savitikslė.

"Ėjimas į priekį dėl ėjimo nėra geras dalykas. Mes turime išmokti pastarųjų penkerių metų pamokas ne vien tik per patirtį forume, bet ir per tai, kuo internetas tapo ir kas yra atsitikę su interneto vartotojais. Visos šalys sutaria, kad forumas turi būti tęsiamas, bet mes turime labai gerai pagalvoti, kaip mes galime tobulėti", - sakė ekonomikos profesorius iš Malaizijos.

Vilniuje oficialiai atidarytas keturias dienas vyksiantis pasaulinis Interneto valdymo forumas IGF-2010 bendrai diskusijai sukvietė interneto politikos lyderius ir inovatorius iš daugelio pasaulio valstybių. 

Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) statistiniais duomenimis, 2009 m. pabaigoje internetu pasaulyje naudojosi 1,8 milijardo žmonių.

Interneto valdymo forumą Vilniuje rengia Jungtinių Tautų (JT) Generalinis sekretoriatas kartu su Susisiekimo ministerija. Šiame forume dalyvauja ne tik JT ir Vyriausybės, bet ir stambiausių interneto kompanijų, nevyriausybinių organizacijų, akademinio pasaulio atstovai. Tai svarbiausias metinis pasaulinis renginys interneto valdymo srityje, tokio masto renginių Lietuva iki šiol nebuvo rengusi.
Eltos inf. 
Į viršų