facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Jungtinės Valstijos atšaukia finansavimą Jungtinių Tautų (JT) Švietimo, mokslo ir kultūros organizacijai (UNESCO), nes ji pirmadienį patenkino Palestinos narystės prašymą.

JAV valstybės departamento atstovė teigė, kad kitą mėnesį UNESCO negaus iš JAV numatytų 60 mln. dolerių.

"Lapkritį UNESCO turėjome sumokėti 60 mln. JAV dolerių mokestį, bet mes to nebedarysime", - žurnalistams Vašingtone pareiškė Valstybės departamento atstovė Viktorija Naland (Victoria Nuland).

Pareigūnė pavadino UNESCO žingsnį "apgailėtinu" ir "per ankstyvu", bet patikino, kad nors kol kas tolesnis JAV finansavimas neįmanomas, Jungtinių Valstijų administracija nori likti aktyvia UNESCO nare.

V. Naland taip pat išreiškė susirūpinimą dėl mažėjančios JAV įtakos ir galimo to paties scenarijaus su kitomis JT agentūromis. Ji pridūrė, kad JAV administracija tarsis su Kongresu dėl JAV interesų gynimo.

Jungtinių Valstijų narystės UNESCO mokestis sudaro apie penktadalį organizacijos metinio biudžeto.

Dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje JAV priimtas įstatymas draudžia finansuoti bet kurią JT agentūrą, kuri priima Palestiną visateise nare, nepasiekus Izraelio ir Palestinos susitarimo dėl taikos.

Paryžiuje vyksiančios UNESCO 36-osios generalinės konferencijos dalyviai pirmadienį palaikė Palestinos prašymą prisijungti prie organizacijos, balsavę už visateisės narystės jai suteikimą.

UNESCO valdyba spalio 6 dieną nusprendė leisti 193 narėms balsuoti dėl Palestinos narystės ir taip supykdė Izraelį bei JAV, kurios skiria 22 proc. JT finansavimo.

UNESCO yra pirmoji JT agentūra, kurioje palestiniečiai siekė visateisės narystės. Palestina pateikė JT narystės prašymą rugsėjo 23 dieną.

Vašingtonas teigia, kad Palestina dėl nepriklausomybės turi derėtis su Izraeliu, o ne prašyti JT pripažinimo.

JT Saugumo Taryba šiuo klausimu turi balsuoti lapkritį.

Eltos inf.
Į viršų